In vitro to czasem jedyna szansa na ciążę

In vitro to czasem jedyna szansa na ciążę

In vitro to czasem jedyna szansa na ciążę

Niepłodność stała się bardzo powszechnym problemem dotykającym nawet ok. 20% par w wieku rozrodczym. Jej leczenie zależy w dużym stopniu od stopnia od rodzaju i zaawansowania dolegliwości, które mogą ją wywoływać. Często opiera się na zmianie stylu życia, wdrożeniu terapii farmakologicznej, określonych zabiegów lub zastosowaniu najprostszej metody wspomaganego rozrodu, czyli inseminacji. Niestety zdarzają się przypadki pacjentów, u których sposoby te nie przynoszą oczekiwanego rezultatu i czasami jedyną szansą na zajście w ciążę okazuje się zapłodnienie in vitro. W Białymstoku pomoc w tym kierunku oferuje Klinika Bocian.

Kiedy można skorzystać z in vitro?

Zapłodnienie in vitro należy do najskuteczniejszych metod leczenia niepłodności. Aby móc z niego skorzystać, para musi posiadać odpowiednie wskazania medyczne. U kobiet są to np. problemy z jajowodami, jak chociażby ich niedrożność, kiedy to dochodzi do zamknięcia światła jajowodu lub ich brak. Często trudności w uzyskaniu ciąży są wynikiem zaburzeń owulacji lub jej całkowitego braku, jak również niektórych chorób takich jak endometrioza, PCOS, wygasająca czynność jajników. Nie bez znaczenie pozostaje również kwestia wieku. Z kolei in vitro u mężczyzn może zostać zaproponowane, gdy zmagają się z uszkodzeniem jąder oraz nieprawidłowymi parametrami plemników. Ponadto wskazaniem są też zaburzenia genetyczne u obojga partnerów i niepłodność idiopatyczna, czyli taka o nieznanej przyczynie.

Jak rozpocząć procedurę in vitro?

Ważnym krokiem podczas leczenia niepłodności jest konsultacja ze specjalistą np. w Klinice Bocian w Białymstoku, który przeprowadza wywiad medyczny zarówno z kobietą, jak i mężczyzną. Tu pojawia się ważna uwaga, żeby w przypadku problemów z uzyskaniem ciąży, para wspólnie udała się do lekarza. Specjalista analizuje również wyniki wcześniej robionych badań, a także zleca wykonanie niezbędnej diagnostyki w celu ustalenia dalszej terapii. Dopiero na tej podstawie może zakwalifikować parę do leczenia za pomocą zapłodnienia in vitro.

Jak przebiega zapłodnienie in vitro?

In vitro rozpoczyna się od zaplanowania stymulacji hormonalnej u pacjentki, która będzie musiała przyjmować przepisane leki. Mają one na celu pobudzić jajniki do wytwarzania pęcherzyków zawierających komórki jajowe, żeby móc wykorzystać je do zapłodnienia. W kolejnym etapie odbywają się wizyty kontrolne owulacji ustalone z lekarzem, podczas których wykonywane są badania hormonalne i badanie USG monitorujące przebieg stymulacji. Na tej podstawie specjalista ustala też termin punkcji jajników, czyli pobrania komórek jajowych od kobiety. Od partnera natomiast uzyskuje się w tym czasie nasienie. Następnie zapłodnione komórki jajowe rozwijają się w laboratorium pod okiem embriologów. Trwa to zazwyczaj ok. 3-5 dni. Po tym czasie odbywa się transfer zarodka do jamy macicy pacjentki. Jest to ostatni etap zapłodnienia in vitro. 14 dni po punkcji należy wykonać badanie beta HCG, aby sprawdzić, czy doszło do ciąży.

Gdzie wykonać in vitro w Białymstoku?

Zabieg in vitro w Białymstoku można wykonać w wiodącym ośrodku leczenia niepłodności, jakim jest Klinika Bocian. Placówka od wielu lat przeprowadza kompleksowe badania diagnostyczne i zajmuje się leczeniem zaburzeń płodności dotykających kobiet i mężczyzn. Ośrodek zapewnia pacjentom komfortowe gabinety i sale zabiegowe, a także nowoczesny sprzęt medyczny.

W przypadku chęci umówienia się na konsultację do jednego ze specjalistów w Klinice Bocian w Białymstoku należy kontaktować się z placówką telefonicznie +48 85 744 77 00 lub mailowo bialystok@klinikabocian.pl.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top