IUNG: susza rolnicza na terenie 15 województw w Polsce. Podlaskie na liście

IUNG: susza rolnicza na terenie 15 województw w Polsce. Podlaskie na liście

IUNG: susza rolnicza na terenie 15 województw w Polsce

W Polsce w 15 województwach występowała susza rolnicza, powodująca straty w plonach o przynajmniej 20 proc. – podał Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa. Dotknęła ona upraw zbóż jarych, ozimych, truskawek, krzewów i drzew owocowych, rzepaku i rzepiku.
„W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w trzecim okresie raportowania (od 11 kwietnia do 10 czerwca br. – PAP) stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski, powodującej straty w plonach monitorowanych upraw przynajmniej o 20 proc. w stosunku do plonów uzyskanych w przeciętnych wieloletnich warunkach pogodowych” – poinformował w poniedziałek Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG).

 

Instytut dodał w raporcie, że susza rolnicza występowała w tym okresie na terenie 15 województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, podlaskiego, lubelskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego, zachodniopomorskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i śląskiego.

 

Zwrócono uwagę, że w badanym okresie średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla kraju, na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna i wynosiła -93 mm. Deficyt wody w obecnym okresie w stosunku do poprzedniego okresu sześciodekadowego uległ zmniejszeniu o 15 mm.

 

Największe niedobory wody notowano w północnej części Wyżyny Lubelskiej, na Polesiu i w zachodniej części Niziny Wielkopolskiej, północnej części Niziny Podlaskiej oraz na zachodzie Niziny Mazowieckiej, tj. od -170 do -189 mm. Duży deficyt wystąpił również na Nizinie Podlaskiej, Mazowieckiej, Pojezierzu Mazurskim, na Kaszubach, Żuławach, Nizinie Śląskiej oraz na Wyżynie Lubelskiej, tj. od -150 do -169 mm – przekazano.

 

Susza występowała w sześciu uprawach zbóż jarych, zbóż ozimych, truskawek, krzewów owocowych, rzepaku i rzepiku oraz drzew owocowych. Dodano, że największy zasięg suszy rolniczej występował w przypadku upraw zbóż jarych, a suszę w tych uprawach notowano na terenie 1461 gmin, czyli w przypadku 58,98 proc. wszystkich gmin Polski. „Nastąpiło zmniejszenie o 12,44 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 15,56 proc. gruntów ornych kraju (zmniejszenie o 9,47 punktów procentowych względem poprzedniego okresu raportowania)” – napisano.

 

Jak informował IUNG na początku czerwca, w drugim okresie raportowania, od 1 kwietnia do 31 maja br., susza rolnicza występowała w Polsce na terenie wszystkich 16 województw. Dotyczyła głównie zbóż jarych.

 

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa jest placówką podległą Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W 2005 r. IUNG uzyskał status państwowego instytutu badawczego – poinformowano na stronie instytutu. (PAP)

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top