Jagiellonia Białystok ma szanse na mistrzostwo Polski?

Jagiellonia Białystok ma szanse na mistrzostwo Polski?

Jeszcze przed wznowieniem rozgrywek w rundzie wiosennej Jagiellonia Białystok była wskazywana na czwarty zespół w kolejności potencjalnych kandydatów do mistrzowskiego tytułu. Kursy szybko zmieniły się jednak po tym, jak Jagiellonia wskoczyła na pozycję lidera i odrobiła stratę do Śląska Wrocław. Czy zawodnicy z Podlasia będą w stanie kontynuować taką dyspozycję w najbliższych miesiącach? Prawdziwa weryfikacja odbędzie się już w najbliższy weekend, gdzie Jagiellonia Białystok zmierzy się przed własną publicznością z Lechem Poznań.

Jagiellonia Białystok

 

Ekipa z Białegostoku to bez wątpienia jedna z najbardziej pozytywnych niespodzianek obecnego sezonu. Jagiellonia przed startem rozgrywek była wskazywana bardziej na drużynę, która potencjalnie może bronić się w walce o utrzymanie niż walczyć o mistrzowski tytuł. Na półmetku rozgrywek piłkarze tego zespołu mają na koncie 41 wywalczonych oczek. Jagiellonia awansowała więc na pozycję lidera po tym, jak Śląsk Wrocław przegrał przed własną publicznością z Pogonią Szczecin. Spoglądając na statystyczny bilans Jagiellonii Białystok, warto zwrócić uwagę, że 25 z 41 oczek udało im się wywalczyć w meczach przed własną publicznością. Jagiellonia do tej pory była praktycznie bezbłędna w meczach domowych, gdzie zaliczyła zaledwie jedną wpadkę, jaką był remis z Piastem Gliwice. Oprócz tego mają komplet wygranych na koncie, co nie umknęło uwadze analityków, którzy opracowują zakłady piłkarskie.

 

Jagiellonia w pierwszym spotkaniu rundy jesiennej poradziła sobie na wyjeździe z Widzewem Łódź. Ligowa tabela wskazywała oczywiście, że drużyna z Białegostoku była faworytem tego spotkania, jednak wyjazdowe starcia z Widzewem nigdy nie należą do łatwych. Już sam początek tego meczu wskazywał, że powinno być to wyrównane widowisko i takie rzeczywiście było. Ostatecznie jednak to Jagiellonia przechyliła szalę zwycięstwa na swoją korzyść i sięgnęła po cenny komplet punktów. Było to niezwykle ważne zwycięstwo, ponieważ jak się okazało na koniec kolejki zagwarantowało im fotel lidera.

 

Jagiellonia ma przed sobą jednak prawdziwy sprawdzian możliwości, jaki odbędzie się już 17 lutego. Ekipa z Białegostoku zmierzy się przed własną publicznością z aktualnie trzecim zespołem ligowej tabeli, czyli Lechem Poznań. Pierwsze starcie pomiędzy tymi drużynami zostało określone mianem jednego z najlepszych widowisk w pierwszej części rozgrywek. Przypomnijmy, że rywalizacja na stadionie przy ulicy Bułgarskiej zakończyła się podziałem punktów przy wyniku 3:3.

 

Tym razem zakłady bukmacherskie piłka nożna wskazują, że faworytem jest Jagiellonia Białystok. Skąd wzięły się takie przewidywania? Analitycy zwrócili uwagę na fakt, że Jagiellonia Białystok wygrała 8 z ostatnich 9 meczów domowych. Dodatkowo jest to zespół, który w starciach na swoim boisku zdobył najwięcej goli ze wszystkich drużyn w Ekstraklasie.

 

Statystyki – Jagiellonia Białystok:

 

  • Jagiellonia Białystok jest aktualnym liderem rozgrywek.
  • Jagiellonia wywalczyła 41 punktów w 20 meczach ligowych.
  • Jagiellonia to najbardziej bramkostrzelny drużyna w Ekstraklasie.
  • Jaga straciła aż 28 goli w 20 rozegranych meczach.
  • Jagiellonia to najlepiej punktująca drużyna w lidze na swoim boisku.

 

Lech Poznań

 

Lech Poznań w pierwszej części sezonu mocno rozczarował swoich kibiców. Najbardziej bolesne było przede wszystkim odpadnięcie z rozgrywek europejskich pucharów już na etapie eliminacji z niżej notowanym przeciwnikiem. Ogólnie jednak cała runda jesienna w wykonaniu tego zespołu była sporo poniżej oczekiwań. Pomimo tego, że Lechici nie mieli pucharowych obowiązków, to nie udało im się odskoczyć od Rakowa i Legii Warszawa. W związku ze słabą postawą ekipy z Poznania zarząd klubu zdecydował się na korektę na stanowisku trenera. Lech w rundzie wiosennej jest prowadzony przez Mariusza Rumaka, który rozpoczął swoją pracę od zwycięstwa w starciu z Zagłębiem Lubin. Prawdziwą weryfikacją możliwości trenerskich tego szkoleniowca będzie jednak widowisko, które odbędzie się już 17 lutego na stadionie w Białymstoku. Jeśli Lech Poznań przegra z Jagiellonią Białystok, to szanse tego zespołu na wywalczenie mistrzowskiego tytułu ponownie stopnieją.

 

Trzeba jednak przyznać, że statystyki wyraźnie przemawiają na korzyść ekipy z województwa Wielkopolskiego. Lech Poznań ma 4 zwycięstwa w ostatnich 5 meczach bezpośrednich z Jagiellonią Białystok. Wyjątkiem jest tutaj jedynie rywalizacja z tego sezonu, która zakończyła się podziałem punktów.

 

Trzeba jednak pamiętać obstawiając zakłady piłkarskie, że w pierwszej części rozgrywek mecze wyjazdowe ekipy z Poznania pozostawiały wiele do życzenia. Lech to zagrał 9 ligowych delegacji, w których zanotował zaledwie 13 wywalczonych punktów. Na koncie tego zespołu znalazł się również ujemny bilans bramkowy -3.

 

Statystyki – Lech Poznań:

 

  • Lech Poznań zwyciężył pierwsze spotkanie w rundzie wiosennej.
  • Kolejorz jest niepokonany w 5 kolejnych meczach z tym rywalem.
  • Pierwsze spotkanie pomiędzy tymi drużynami zakończyło się remisem 3:3.
  • Lech Poznań nie przegrał z tym rywalem od 2021 roku.
  • Kolejorz nie stracił nawet jednej bramki w pierwszym meczu ligowym w 2024 roku.

 

 

Czy mistrzostwo jest naprawdę możliwe?

 

Część fanów Jagiellonii Białystok bez wątpienia zadaje sobie to pytanie po kolejnych meczach ligowych. Aktualnie analitycy zakładów piłkarskich nadal wskazują, że jest to drużyna, która plasuje się mniej więcej na czwartym lub piątym miejscu w przewidywaniach. Wyżej od nich notowany jest Raków Częstochowa, Legia Warszawa czy też Śląsk Wrocław. Przed startem rundy wiosennej na mniej więcej równym poziomie były szanse ekipy Lecha Poznań, Jagiellonii Białystok, które zmierzą się w najbliższym spotkaniu. Kursy w rynkach długoterminowych mogą zmieniać się w zależności od wyników w kolejnych spotkaniach.

 

Fani Jagiellonii liczą bez wątpienia na to, że ich ulubieńcy podtrzymają dobrą formę w najbliższych tygodniach i nie powtórzą tego, co wydarzyło się w przypadku Wisły Płock w ubiegłym sezonie. Jeśli Jagiellonia Białystok będzie w stanie zwyciężyć przed własną publicznością w starciu z Lechem Poznań, to bez wątpienia wyśle sygnał do wszystkich drużyn w Ekstraklasie, że są zaangażowani w walkę o mistrzowski tytuł.

 

Na stronie bukmachera Superbet sprawdzisz również aktualny wyniki i statystyki. Miłośnicy sportu coraz chętniej korzystają z oferty zakładów sportowych.

 

Czytaj więcej na temat sportu na Podlasiu i nie tylko!

 

Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.

Zakłady wzajemne urządzane przez sieć Internet przyjmowane są na stronie internetowej Spółki pod adresem www.superbet.pl na podstawie zezwolenia Ministerstwa Finansów z dnia 24.10.2019 r., o nr PS4.6831.5.2019.

 

Autor tekstu: Mateusz Nowak – Senior Project Manager, redaktor naczelny Zagranie, absolwent dziennikarstwa sportowego i zarządzania w sporcie na UAM i fan piłki nożnej! Na X – @Mati_N95

 

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top