Jerzy Tomzik nie żyje

Jerzy Tomzik nie żyje

8.12 nad ranem zmarł Jerzy Tomzik. Muzyk, pedagog, kierownik wielu zespołów artystycznych

 

Białystok stał się jego najważniejszym miastem. Przyjechał do Białegostoku żeby studiować medycynę. Jednak to muzyka u cenie młodych śpiewania było jego sposobem na życie i powołaniem.

Założył  Białostockie Studio Piosenki.  Jego adepci rozsławili region i Białystok.

Dziś o godzinie 4:30 odszedł nasz ukochany Pan Jerzy…. nauczyciel i przyjaciel.
Wychował pokolenie młodzieży, cale życie oddał muzyce.
Na zawsze niezastąpiony w naszych sercach – napisali jego wychowankowie na Facebooku.
Jerzy Tomzik
Muzyk, pedagog. Do Białegostoku przybył w 1955 roku jako absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. R. Traugutta w Częstochowie. W Białymstoku, jako student Akademii Medycznej, za namową kolegów ze starszych lat studiów, od pierwszych dni uczestniczył w tworzeniu i działalności pierwszego studenckiego radia, które przyjęło nazwę – Radio Supeł.
Z grona studentów działających we wspomnianym Suple wyszli założyciele pierwszego w Białymstoku klubu studenckiego – Co Nie Co. Znalazł się wówczas w ich gronie. W klubie – Co Nie Co powstał w roku 1958 pierwszy białostocki zespół jazzowy – Ambia, który podtrzymywał tradycję uprzednio istniejącego zespołu studenckiego, uczestniczył w życiu kulturalnym uczelni, miasta i regionu. Ambia działająca pod kierownictwem współtworzyła kabaret – Koliber mający swoją siedzibę w – Klubie Siedmiu. W kabarecie tym pierwsze kroki stawiała uczennica białostockiego liceum – Łucja Prus, później gwiazda polskiej estrady.
Jednocześnie zaczął pracę w zespołach zawodowych, działających w zakładach gastronomicznych, którymi kierował wiele lat. Zespoły te współpracowały z instytucjami artystycznymi, koncertując w całym kraju i akompaniując wielu gwiazdom polskiej estrady.
Za swą działalność otrzymał Nagrodę Muzyczną Radia Białystok, Srebrną Odznakę – Zasłużonych Białostocczyźnie i Odznakę – Zasłużony Działacz Kultury – od Ministra Kultury.

 

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top