KAS zlikwidowała pod Białymstokiem rozlewnię i magazyny bimbru

KAS zlikwidowała pod Białymstokiem rozlewnię i magazyny bimbru

Ponad 5 tys. litrów bimbru znaleźli funkcjonariusze podlaskiej KAS w rozlewni i magazynach, odkrytych m.in. na jednej z posesji pod Białymstokiem

W związku z tą działalnością zatrzymane zostały dwie osoby. Służba celno-skarbowa przestrzega przed kupowaniem alkoholu z nieznanego źródła.

Gdyby zarekwirowany podczas akcji alkohol trafił do sprzedaży, budżet państwa straciłby blisko 172 tys. zł – poinformował w czwartek podkom. Maciej Czarnecki, oficer prasowy podlaskiej KAS.

Pierwszą partię nielegalnego alkoholu funkcjonariusze celno-skarbowi znaleźli na jednej z prywatnych posesji koło Białegostoku. Było to łącznie – w pojemnikach i butelkach – ponad 2,6 tys. litrów alkoholu (o mocy od 20 do 50 proc.) bez polskich znaków akcyzy. KAS znalazła tam też kilkadziesiąt rodzajów aromatów i syropów, wykorzystywanych do zabarwiania bimbru oraz etykiety, zakrętki i puste butelki przygotowane do rozlewania takiego alkoholu.

Oprócz tej posesji, również w trzech garażach w Białymstoku funkcjonariusze znaleźli nielegalny alkohol – przechowywano tam w sumie 2,5 tys. litrów bimbru; była tam też aparatura do jego produkcji.

Sprawę nadzorowaną przez Prokuraturę Rejonową w Białymstoku prowadzi Podlaski Urząd Celno-Skarbowy. W związku z tą działalnością zatrzymanych zostało dwóch mężczyzn, podejrzanych o produkcję, rozlewanie i przechowywanie nielegalnego alkoholu. Grozi im do trzech lat więzienia.

Krajowa Administracja Skarbowa przestrzega przed kupowaniem i spożywaniem alkoholu pochodzącego z nielegalnych źródeł. „Laboratoria KAS wielokrotnie potwierdzały wykorzystanie alkoholu technicznego służącego m.in. do produkcji płynów do spryskiwaczy i podpałek do grilla, jako dodatku do bimbru oferowanego do sprzedaży na czarnym rynku” – podkreślił podkom. Czarnecki.(PAP)

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top