Krajowe uroczystości Wspomnienia Świętego Izydora Oracza

Krajowe uroczystości Wspomnienia Świętego Izydora Oracza

Po raz 19. Stowarzyszenie Świętego Izydora Oracza w Białymstoku uczciło wspomnienie patrona rolników

6 i 7 maja w Łomży i Białymstoku uhonorowano osoby zasłużone dla rozwoju rolnictwa w województwie podlaskim.

Obchody w Łomży

Co roku uroczystości Wspomnienia Świętego Izydora Oracza rozpoczynają się w innej miejscowości w województwie podlaskim. Tym razem gospodarzem spotkania był Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży.

Dyrektor placówki Bogumiła Olbryś zaprosiła gości do wypełnienia tradycji związanej od 10 lat z działalnością Stowarzyszenia – posadzenia w otoczeniu szkoły dębu o imieniu „Izydor”. Okazałą sadzonkę przygotowało Nadleśnictwo Łomża. Łopaty pod nią wbili m.in. europoseł Krzysztof Jurgiel, senator Marek Adam Komorowski, poseł Kazimierz Gwiazdowski, wicewojewodowie Tomasz Madras i Bogusława Szczerbińska oraz wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś.

Podczas uroczystości w szkole, rolnicy i przedstawiciele rolniczych instytucji otrzymali medale „Zasłużony dla Rolnictwa”, przyznane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wicewojewodowie przekazali w imieniu wojewody pamiątkowe grawertony.

Wręczenie Medali w Białymstoku

Głównym wydarzeniem dwudniowych uroczystości organizowanych po raz 19. przez Stowarzyszenie Świętego Izydora Oracza (SŚIO) w Białymstoku było wręczenie medali noszących imię świętego za „szczególne zasługi w rolnictwie i w szerzeniu kultu Patrona Rolników”, które odbyło się w kościele pw. Ducha Świętego w Białymstoku. W tym roku uhonorowane zostały głównie osoby związane z weterynarią. Odznaczenia trafiły również do osób i instytucji wspomagających rolników – m.in. Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Białymstoku. W sumie medal otrzymało 20 osób.

Wszystkim wyróżnień pogratulował wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Mszę świętą poprzedził występ zespołu Kurpie Zielone.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top