Lekarze z USK w Białymstoku usunęli pacjentce olbrzymiego guza z jamy brzusznej 

Lekarze z USK w Białymstoku usunęli pacjentce olbrzymiego guza z jamy brzusznej 

Lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Onkologii USK w Białymstoku usunęli pacjentce olbrzymiego guza z jamy brzusznej

„Wczoraj cieszyliśmy się, że zamiast 8 godzinnej operacji, na bloku spędziliśmy tylko 3. Dziś zdradzimy Wam więcej szczegółów” – piszą chirurdzy na profilu społecznościowym szpitala.

Operowana przez zespół lekarzy pacjentka (nieco ponad 60-letnia) zgłosiła się do Uniwersyteckiego Centrum Onkologii z powodu olbrzymiego guza wypełniającego praktycznie całą jamę brzuszną. Jak informują lekarze w badaniach obrazowych guz został oceniony na około 50 cm.

„Do końca, nie byliśmy pewni, z czym mamy do czynienia i nastawialiśmy się także na to, że może to być nowotwór złośliwy. Była to trudna operacja, gdyż tak duże guzy rozpychają narządy jamy brzusznej. Chirurg w każdej chwili może się spodziewać niespodzianek. Po nacięciu skóry, okazało się, że guz naciska na powłoki jamy brzusznej. Nie będziemy ukrywać, że sporo się napociliśmy, by usunąć guz w całości. W onkologii jest taka zasada, że każdy guz wychodzący z jajnika musi zostać usunięty w całości” – podkreślają chirurdzy.

Lekarze usunęli 16 kg potworniaka czyli guza łagodnego

„W badaniu śródoperacyjnym guz okazał się guzem niezłośliwym – był to teratoma czyli potworniak niezłośliwy. Takie guzy mogą mieć w swojej strukturze: włosy, zęby, paznokcie, fragmenty kości czy jelit” – informują lekarze.

 

To jeden z większych potworniaków jakich widziałem w ciągu 26 lat pracy jako chirurga – przyznaje prof. Paweł Knapp.

Jak informują lekarze pacjentka jest w stanie ogólnym dobrym. Wraca do zdrowia. Być może będzie potrzebować jeszcze operacji plastyki powłok brzusznych.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top