Majowe święta w Białymstoku

Majowe święta w Białymstoku

Przed nami rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej (1 maja), Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Dzień Polonii i Polaków za Granicą (2 maja) oraz Święto Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji w Białymstoku zaplanowano szereg wydarzeń, a miasto zostanie udekorowane

W środę (1 maja), w 20. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, o godzinie 12.00 przy pomniku Marszałka Piłsudskiego na Rynku Kościuszki podniesiona zostanie flaga Unii Europejskiej. Miejska Orkiestra Dęta im. F. Mocarskiego zagra hymn Unii Europejskiej – Odę do radości. Centrum Białegostoku zostanie przyozdobione flagami europejskimi, narodowymi i miejskimi.

W Dniu Flagi RP (2 maja) o godz. 12.00 przy pomniku Marszałka rozpocznie się uroczystość. Nastąpi podniesienie flagi RP, odegrany zostanie hymn Polski. Miejskie uroczystości, jak co roku, przygotowywane są we współpracy z 18. Białostockim Pułkiem Rozpoznawczym. Tego dnia Białystok przyozdobią biało-czerwone, świąteczne dekoracje.

2 maja wstęp do Muzeum Wojska w Białymstoku i zwiedzanie wszystkich wystaw będzie bezpłatne. Ponadto dzieci i ich opiekunowie będą mogli wziąć udział w Patriotycznym Quizie. Wystarczy z punktu kasowego odebrać kartę zadań do wykonania, zwiedzać Muzeum i zatrzymując się w wyznaczonych punktach rozwiązywać zadania. Na koniec na uczestników zabawy czekać będzie zadanie plastyczne i mały upominek.

W piątek (3 maja), w dniu Święta Narodowego Trzeciego Maja, o godz. 9.00 zostaną złożone kwiaty przy pomniku Konstytucji 3 Maja. Odbędą się również nabożeństwa w intencji ojczyzny. O godz. 10.00 rozpocznie się Molebin w cerkwi pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku, a o godz. 11.00 – msza święta w katedrze pw. Wniebowzięcia NMP. Natomiast 5 maja o godz. 10.00 odbędzie się nabożeństwo w Kaplicy Ewangelicko-Augsburskiej przy ul. Dolistowskiej 17.

Główne obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja są organizowane przez wojewodę podlaskiego, marszałka województwa podlaskiego i prezydenta Białegostoku. Odbędą się na Rynku Kościuszki, przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Rozpoczną się o godz. 12.30. Wezmą w nich udział między innymi przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, parlamentarzyści, kombatanci, żołnierze 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, 1.Podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej, Szwadron Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich i pozostali przedstawiciele służb mundurowych oraz oczywiście mieszkańcy. Uroczystość zakończy defilada wojskowa.

W tym dniu można będzie także skorzystać z zaproszenia Muzeum Wojska, do którego wstęp i zwiedzanie wystaw będą bezpłatne. Ponadto na skwerze Armii Krajowej (obok muzeum) odbędzie się pokaz ciężkiego sprzętu wchodzącego w skład jednostek wojsk Armii Stanów Zjednoczonych stacjonujących w Polsce, m.in. czołgu Abrams oraz gąsienicowego bojowego wozu piechoty M2 Bradley.

Natomiast w sobotę (4 maja) poza zwiedzaniem wystaw w Muzeum Wojska będzie można skorzystać ze specjalnych atrakcji przygotowanych w muzealnej Sali Edukacyjnej. Osoby chcące przetestować swoją wiedzę wezmą udział w grach dotyczących historii Polski. Muzeum zaprasza też na stanowisko artystyczne, na którym każdy będzie mógł wykonać swojego własnego orła i zabrać go ze sobą do domu.

3 maja centrum Białegostoku będą zdobiły flagi narodowe. Prezydent miasta z okazji majowych świąt przygotował okolicznościowe upominki dla mieszkańców. W Dniu Flagi po uroczystościach będą rozdawane flagi narodowe, natomiast 3 maja – narodowe kokardy i flagi. Wszystko w biało-czerwonych barwach.

Białostocki magistrat zachęca wszystkich mieszkańców do dekorowania swoich domów i wywieszania flag narodowych.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top