Maria Siewko nowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym

Maria Siewko nowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym

Nowy szef, a raczej szefowa w podlaskim Sanepidzie

Maria Siewko będzie nowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym. Powołanie otrzymała z rąk wojewody Jacka Brzozowskiego

Podczas uroczystego spotkania, w którym uczestniczył również zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Krzysztof Saczka, wojewoda mówił o znaczeniu tej służby dla codziennego życia każdego z nas.

Przekonaliśmy się o tym, kiedy przyszła pandemia – przypominał Jacek Brzozowski. – Wówczas odkryliśmy wszyscy, jak istotną jednostką jest sanepid i jak rozległe są jego obowiązki. Wojewódzkie stacje sanitarno-epidemiologiczne działają jednak nie tylko w czasie epidemii – zwracał uwagę wojewoda.

Do ich zadań należy nadzór nad higieną w najróżniejszych dziedzinach życia – w placówkach medycznych, zakładach pracy, punktach wypoczynkowych i placówkach oświatowych. Inspekcja zajmuje się również higieną radiacyjną.

Spotkanie było okazją do krótkiego przypomnienia o tradycjach polskich służb sanitarnych. Wojewódzkie stacje sanitarno-epidemiologiczne powstały w roku 1952. Dwa lata później utworzony został centralny urząd – Państwowa Inspekcja Sanitarna. Działania te nawiązywały jednak do instytucji przedwojennych. Już w listopadzie 1918 roku powstał Państwowy Centralny Zakład Epidemiologiczny. W roku 1923 przekształcony został w Państwowy Zakład Higieny i powstawać zaczęły placówki terenowe. Do roku 1939 utworzono 13 filii PZH.

Nowy Wojewódzki Inspektor, dr n. med. Maria Siewko, jest specjalistką w zakresie analityki medycznej i diagnostyki laboratoryjnej z ogromnym doświadczeniem. Pracowała zarówno w białostockiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, jak i w laboratoriach szpitalnych. Do ubiegłego roku pełniła funkcję kierownika Działu Diagnostyki Laboratoryjnej WSZ im. J. Śniadeckiego. Była ponadto przez dwie kadencje członkiem Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top