Matura 2024 – FILM

Matura 2024 – FILM

W pierwszym dniu matur uczniowie zmierzyli się z językiem polskim

W województwie podlaskim po raz pierwszy do egzaminu maturalnego przystąpi nieco ponad 8 tys. uczniów. Kolejne półtora tysiąca zmierzy się z nim ponownie – podała Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży.

Tegoroczni abiturienci mają już za sobą swoją maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym. Absolwenci liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia pisali maturę w dwóch formułach – 2023 i 2015, przy czym egzamin w wersji starszej po raz pierwszy zdają tylko nieliczni absolwenci trzyletnich liceów ogólnokształcących i czteroletnich techników, czyli uczniowie, którzy wcześniej uczęszczali do zlikwidowanych gimnazjów.

Mimo dwóch formuł egzaminów, podobnie jak przed rokiem maturzyści muszą obowiązkowo przystąpić do egzaminów pisemnych z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym. Ponadto czeka ich obowiązkowy egzamin ustny z języka polskiego oraz egzamin z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.

W tym roku po raz ostatni, na egzaminie na poziomie rozszerzonym nie będzie progu zdawalności, aby go zaliczyć wystarczy do niego przystąpić. Kolejne roczniki będą musiały udzielić przynajmniej 30 procent poprawnych odpowiedzi. Z zestawienia przygotowanego przez OKE wynika, ze niezależnie od formuły – najchętniej wybieranym przedmiotem na poziomie rozszerzonym jest język angielski.

Sprawdziliśmy jaka atmosfera panowała wśród maturzystów I LO  w Białymstoku i Szkoły Policealnej dla Dorosłych w Białymstoku zaraz po wyjściu z egzaminu

 

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top