Metropolita Sawa w orędziu na Boże Narodzenie: ludzka pycha prowadzi świat na skraj przepaści
Ludzka pycha prowadzi świat na skraj przepaści, narody żyją w niepewności jutra, świat jest pełen niepokoju i wojen – podkreśla zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa. Apeluje do wiernych, by byli mocni w wierze, kulturze i obyczajach swego Kościoła
W niedzielę (7.01) przypada pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego, czyli według tzw. starego stylu. W tym terminie obchodzą je w Polsce prawosławni.
Według danych soboru biskupów polskiej Cerkwi, ponad 90 proc. prawosławnych parafii w kraju stosuje w życiu religijnym właśnie kalendarz juliański.
Dzieje się tak zwłaszcza we wschodniej części Polski, w tym w województwie podlaskim, gdzie są największe w kraju skupiska prawosławnych.
Orędzie zwierzchnika Cerkwi w Polsce, skierowane do wiernych i duchowieństwa, opublikowało Radio Orthodoxia, nadająca z Białegostoku (również w internecie) pierwsza w kraju prawosławna rozgłośnia radiowa. Ukazało się ono również na antenie publicznego Radia Białystok.
W orędziu metropolita Sawa podkreślił, że wcielenie syna Bożego jest podstawą naszej wiary w tajemnicę zbawienia człowieka. Zwrócił jednak uwagę na wiele negatywnych zjawisk pytając, czy „współczesny świat rozumie i doświadcza tej tajemnicy naszej wiary” oraz czy realizuje wezwania do „pokoju, miłości, braterstwa i jedności”.
„Odpowiedź brzmi niestety +nie+. Dzisiejsza rzeczywistość wygląda całkiem inaczej. Sekularyzacja życia cerkiewnego, upadek odpowiedzialności moralnej poprzez utratę wiary, narody żyją w niepewności jutra, świat jest pełen niepokoju i wojen, naruszony jest porządek społeczny w wielu krajach, naruszone są filary zdrowego, cerkiewnego życia” – wyliczał zwierzchnik Cerkwi w Polsce.
W jego ocenie, wszystko to „przyczynia się do zaciemnienia przeżywania świąt Bożego Narodzenia”.
„Pycha ludzka prowadzi świat na skraj przepaści” – ostrzega w orędziu, apelując do wiernych, by byli „mocni i wierni w swojej wierze prawosławnej, kulturze i naszych pięknych obyczajach” i przekazywali to młodemu pokoleniu.
„To my powinniśmy być przykładem dla otaczającej nas świata, bowiem potrzebuje on pomocy w słowie i czynie” – dodał abp Sawa.
Składając świąteczne i noworoczne życzenia, życzył zakończenia konfliktów zbrojnych w Ukrainie i Ziemi Świętej i w innych miejscach świata.
„Niech 2024 rok będzie błogosławiony Bogiem” – mówił.
Prawosławie jest drugim, co do liczby wiernych, wyznaniem w Polsce. Hierarchowie PAKP liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. W Narodowym Spisie Powszechnym przeprowadzonym w 2021 roku przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało (pytanie o wyznanie było dobrowolne, można było odmówić na nie odpowiedzi) niecałe 151,7 tys. osób. (PAP)