Michał Gerasimiuk, absolwent II LO w Białymstoku, przyjęty na studia doktoranckie na ośmiu najlepszych uczelniach USA

Michał Gerasimiuk, absolwent II LO w Białymstoku, przyjęty na studia doktoranckie na ośmiu najlepszych uczelniach USA

22-letni Michał Gerasimiuk to absolwent II LO w Białymstoku i obecny student czwartego roku informatyki na Yale University. Polak został przyjęty na studia doktoranckie na ośmiu najlepszych uczelniach USA

Przed dokonaniem wyboru Michał podróżuje po wydziałach, które go przyjęły. Może wybierać między Uniwersytetem Stanforda, Uniwersytetem Kalifornijskim w Berkeley, Carnegie Mellon University (Uniwersytetem Carnegiego i Mellonów), Uniwersytetem Harvarda, Uniwersytetem Yale, Uniwersytetem Cornella, Uniwersytetem Michigan, a także Uniwersytetem Teksańskim w Austin.

Liczba uczelni nie ma dla mnie aż takiego znaczenia. Liczyło się dla mnie to, czy dostanę możliwość współpracy z ludźmi, których naukowy dorobek mnie interesuje — choć miło jest uzyskać potwierdzenie od tylu renomowanych wydziałów, że moje doświadczenia i pomysły są wartościowe — podkreśla Michał Gerasimiuk, który skończy informatykę w maju br., a od sierpnia rozpocznie edukację na poziomie doktoranckim.

Szkolne sukcesy Michała

W gimnazjum i liceum Michał osiągał sukcesy w różnych dziedzinach. Był laureatem bądź finalistą olimpiad j. polskiego, niemieckiego i angielskiego, o diamentowy indeks AGH, a także przedsiębiorczości. W II klasie liceum za wybitne postępy w nauce Gerasimiuk dostał stypendium Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2017/2018.

– Michał Gerasimiuk to wyjątkowy absolwent II Liceum Ogólnokształcącego im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku – powiedział portalowi Podlaskie24 Dariusz Bossowski, dyrektor placówki. – Michał w murach naszej szkoły spędził 6 lat. Był również uczniem Publicznego Gimnazjum Nr 32 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Białymstoku, przekształconego obecnie w Szkołę Podstawową Nr 53 z Oddziałami Dwujęzycznymi. Już jako uczeń gimnazjum sięgał po najwyższe laury w konkursach i olimpiadach, także na szczeblu ogólnopolskim. Był Laureatem Olimpiady Języka Angielskiego na poziomie liceum. W II LO realizował program matury międzynarodowej IB DP, rozwijając takie cechy i umiejętności jak – dążenie do zdobywania wiedzy, podejmowanie ryzyka intelektualnego, umiejętność krytycznego myślenia, co mamy nadzieję przyczyniło się do jego edukacyjnych sukcesów – podkreśla dyrektor II LO.

Michał szczególnie pasjonował się językami obcymi.

Brał udział w realizacji programu języka niemieckiego Deutsches Sprachdiplom, uzyskał certyfikat DSD na najwyższym poziomie C1 wg ESOKJ. Został finalistą Olimpiady Języka Niemieckiego. Należał do najlepszych uczniów w Polsce, co potwierdza min. zdobyty przez niego tytuły laureata trzecia lokata w kraju w Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego.

Jakiś czas temu w wypowiedzi dla mediów Michał przyznał, że myśli dwujęzycznie. Nie mogąc znaleźć polskiego wyrazu, wykorzystuje słownictwo angielskie. Angielskiego uczył się od czasów przedszkolnych.

W 2019 r. zdał maturę międzynarodową. Gerasimiuk opowiada, że właściwie od początku liceum planował studia za granicą, ale myślał głównie o Niemczech czy niemieckojęzycznej Szwajcarii. Gdy na Uniwersytet Stanforda dostał się jego kolega, również Michał, przekonał się, że studia w USA nie są wcale czymś nieosiągalnym.

– W II LO potrafimy dostrzec rodzące się talenty, i tak też było z Michałem – mówi dyrektor placówki. – Widząc jego osiągnięcia zaoferowaliśmy mu indywidualny program i tok nauki. Indywidualna praca ucznia z nauczycielem zaowocowała wieloma sukcesami. Efekty systematycznej pracy i zdolności Michała docenili: Prezes Rady Ministrów, Prezydent Miasta Białegostoku oraz Dyrektor Szkoły, przyznając mu stypendia za osiągnięcia naukowe. Michał zapisał się na trwałe w historii naszej szkoły, aktualnie jako jej absolwent dzieli się swoją wiedzą i zdobytym na zagranicznej uczelni doświadczeniem z obecnymi uczniami II LO, np. podczas spotkań online – dodaje Dariusz Bossowski.

Warto podkreślić, że Gerasimiuk należy do grona konsultantów Akademii Ivy Poland, która pomagając w aplikowaniu na studia czy rozwoju kariery, wspiera i promuje edukację Polaków na topowych uczelniach w Europie i Stanach Zjednoczonych.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top