Ministerstwo Cyfryzacji: Uważaj na selfie z Barbie!

Ministerstwo Cyfryzacji: Uważaj na selfie z Barbie!

Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega przed groźnymi aplikacjami

Uważaj na selfie z Barbie!

Najpierw była lalka, która podbiła serca dziewczynek na całym świecie. Później przyszedł czas na kasowy film z Margot Robbie w roli głównej. Na koniec pojawia się „barbiemania”, a internet zalewają zdjęcia, przekształcające człowieka w znaną zabawkę.

Filtry do zdjęć to nic nowego – były już fotki z psimi uszami czy aplikacje pozwalające „postarzyć się” o kilkadziesiąt lat. Teraz możemy jednym klikiem przeobrazić się w Barbie albo Kena.

Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega jednak, że ta z pozoru niewinna zabawa, to tak naprawdę operacja masowego zbierania danych internautów.

W sieci dostępne są dwie aplikacje: barbieselfie.ai i bairbie.me – obie stanowią duże zagrożenie dla naszych danych.

Akceptując politykę prywatności usługi barbieselfie.ai dajemy dostęp do:

➡️ kamery smartfona
➡️ historii płatności
➡️ historii lokalizacji GPS
➡️ danych rejestracyjnych
➡️ dokładnych danych technicznych smartfona
➡️ danych o zaangażowaniu użytkownika w mediach społecznościowych
➡️ informacji o interakcjach z innymi usługami
➡️ danych z ankiet i konkursów

Aplikacja bairbie.me nie spełnia wymagań Ogólnego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) o ochronie danych osobowych (RODO) – nie wiemy więc jakie informacje są przejmowane i do czego będą wykorzystywane.

„Uważajmy na to, co klikamy i bądźmy bezpieczni w sieci!” – przypomina Ministerstwo Cyfryzacji

Aktualizacja dn. 2.08.2023

Z Ministerstwem Cyfryzacji skontaktowała się z firma Mattel, właściciel marki Barbie, dlatego MC wydało kolejny komunikat:

„Widzieliście nasze ostrzeżenie dotyczące stron internetowych do przerabiania zdjęć w stylu Barbie, jak ostatnio wspomniana domena bairbie.me ? Musicie wiedzieć, że firma Mattel, właściciel marki Barbie, nie jest odpowiedzialna za jej stworzenie i rozpowszechnianie! Cieszymy się, że ta informacja dotrze do szerokiego grona użytkowników i wielbicieli Barbie!

Mimo ogromnej popularności wśród użytkowników sieci, nie dajcie się nabrać na tego typu strony! Nie wszystko, co widzicie, to oficjalne narzędzia Barbie, które zostały przez Mattel zaakceptowane i posiadają gwarancję bezpieczeństwa marki. Nie wszystko, co znajdziecie w sieci, jest prawdą, a zagrożenia mogą płynąć nawet ze źródeł, które na pozór wyglądają wiarygodnie.

Ministerstwo Cyfryzacji i marka Barbie przypominają o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa w sieci:

1. Chroń swoje dane osobowe – nie udostępniaj danych takich jak numer PESEL, login czy hasła do swoich internetowych kont.
2. Weryfikuj strony, które odwiedzasz – przeczytaj regulamin strony i politykę prywatności zanim udostępnisz swoje dane na stronie, klikaj tylko w linki z bezpiecznych źródeł.
3. Zadbaj o swoje hasła – twórz dłuższe hasła (min. 14 znaków) z użyciem dużych i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych, przechowuj je w bezpieczny sposób, włącz dwuetapowe uwierzytelnianie.

Wszyscy chcemy być bezpieczni w sieci! Zachęcamy firmy, żeby uważnie śledziły, jak wykorzystywane są ich produkty i walczyły z nieuczciwymi podmiotami, które próbują wykorzystywać ich wizerunek do nielegalnych działań”.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top