Na lodowisku Białostockiego Ośrodka Sportu i Rekreacji trwają gruntowne prace modernizacyjne

Na lodowisku Białostockiego Ośrodka Sportu i Rekreacji trwają gruntowne prace modernizacyjne

Lodowisko modernizuje maszynownię

Na lodowisku Białostockiego Ośrodka Sportu i Rekreacji trwają gruntowne prace modernizacyjne. Rozpoczęcie sezonu ślizgawek planowane jest na październik 2023 r. A już w sobotę, 9 września odbędzie się tam Gala Boksu.

Wysłużone urządzenia maszynowni Lodowiska zainstalowane ponad 20 lat temu, w ostatnich latach ulegały częstym awariom. Ich naprawy wiązały się z ponoszeniem dużych kosztów – informuje Anna Kopeć-Tyszkiewicz z BOSiR. – Kolejna awaria sprzed roku okazała się na tyle skomplikowana i kosztowna w usunięciu, że przesądziła o potrzebie wymiany maszynowni.

W poprzednim sezonie łyżwiarskim 2022/2023 lodowisko pracowało w oparciu o wynajęty agregat chłodniczy. W międzyczasie powstawał program funkcjonalno-użytkowy na modernizację maszynowni.

– W styczniu 2023 r. można było już ogłosić przetarg na realizację zamówienia w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Niestety, postępowanie zostało unieważnione, ponieważ cena najkorzystniejszej oferty przewyższała kwotę, którą zamierzano przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. W lutym 2023 r. przetarg powtórzono, a najkorzystniejszą ofertę w kwocie 2,5 mln zł netto złożyła poznańska firma „Robeks”, z którą BOSiR w marcu 2023 r. podpisał umowę – wyjaśnia Anna Kopeć-Tyszkiewicz.

Zgodnie z wymaganiami kontraktowymi wykonana została dokumentacja projektowa. Następnie wykonawca, po pracach rozbiórkowych zamontował na dachu tzw. drycooler, tj. wymiennik ciepła wraz z zespołem 12 wentylatorów. W sierpniu 2023 r. dostarczył prefabrykowany wcześniej agregat chłodniczy, tzw. chiller.

Aktualnie wykonywane są niezbędne instalacje hydrauliczne i elektryczne. Modernizacja ma pozwolić na zmniejszenie zużycia wody i energii elektrycznej. Realizacja robót przewidziana jest do końca września 2023 r. – informuje Anna Kopeć-Tyszkiewicz

Wykonawca zobowiązany jest do zmrożenia płyty lodowej na sezon łyżwiarski 2023/2024.

– Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w październiku 2023 r. powinniśmy zaprosić na ogólnodostępne ślizgawki –

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w ostatnich latach za ok. 1,5 mln zł BOSiR wymienił na Lodowisku oświetlenie, wyremontował łazienki.

W okresie wiosenno-letnim budynek Lodowiska jest wykorzystywany jako hala sportowo-rekreacyjna. Taką funkcję będzie pełnił w najbliższą sobotę, 9 września. O godz. 18:30 rozpocznie się tu Gala Boksu Białystok Chorten Boxing Show VII.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top