Najnowsze dane o średnich zarobkach miast na Podlasiu

Najnowsze dane o średnich zarobkach miast na Podlasiu

Najnowsze dane o średnich zarobkach miast na Podlasiu

W powszechnej świadomości utarło się przekonanie, jakoby praca na Podlasiu była trudno dostępna i słabo płatna – najnowsze dane statystyczne pokazują jednak, że nie jest to przekonanie słuszne. Stopa bezrobocia w regionie w 2023 roku wyniosła zaledwie 6,5%, co rzeczywiście jest wynikiem wyższym niż ogólnokrajowa średnia, jednak wcale nie zatrważającym. Ponadto, warunki zatrudnienia na Podlasiu poprawiają się, a pensje stale rosną. Można zaryzykować stwierdzenie, że jest to województwo, w którym warto pracować i się rozwijać.

Czym charakteryzuje się dziś podlaski rynek pracy? Gdzie najlepiej szukać zatrudnienia w województwie podlaskim? Czy zdalna praca w Suwałkach jest łatwo dostępna? Ile wynosi średnie wynagrodzenie na Podlasiu i w jakich miastach zarabia się najwięcej? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.

Podlaski rynek pracy – czego można się po nim spodziewać?

Rynek pracy w województwie podlaskim stale się rozwija, choć rzeczywiście trudno jest nie odnieść wrażenia, że pozostałe regiony kraju nieco go wyprzedzają. Jak jednak widzimy na przykładzie najnowszych statystyk, sytuacja lokalnej gospodarki poprawia się z roku na rok, zarówno w kwestii warunków zatrudnienia, jak i wysokości płac czy dostępności ofert.

Umowa o pracę coraz częściej stanowi gwarancję bezpieczeństwa i stabilności pracowników, a umowy cywilnoprawne spotykane są coraz rzadziej. Pracownicy mogą liczyć także na atrakcyjne systemy premiowe, realną możliwość awansu i przejrzystą ścieżkę kariery. Praca zasadniczo jest dość łatwo dostępna w każdej branży, choć listy zawodów deficytowych wskazują na przewagę branży budowlanej, transportowej i usługowo-handlowej.

Praca zdalna jest z kolei idealną alternatywą dla osób, które chciałyby rozwijać się raczej w branży IT czy w marketingu. Zatrudnienie w tej materii można łatwo zdobyć jako programista, grafik komputerowy, front-end developer, copywriter czy specjalista ds. SEO. Poszukując takiej pracy nie trzeba ponadto sztywno trzymać się geograficznych granic swojej miejscowości, co ułatwia zdobycie zatrudnienia.

Praca – Suwałki. Najlepsze oferty zatrudnienia

Poszukując zatrudnienia na Podlasiu, możemy posłużyć się tą samą metodologią, którą posłużylibyśmy się w każdym innym przypadku. Nie ulega żadnej wątpliwości kwestia, że zdecydowanie najprościej można zdobyć pracę za pośrednictwem jednego z portali ogłoszeniowych, takich, jak na przykład GoWork.pl. To właśnie tam najlepsze oferty pracy z Suwałk pojawiają się najprędzej i najliczniej, pozwalając obu zainteresowanym stronom na szybkie nawiązanie intratnej współpracy. Nie wierzysz? Sprawdź sam: https://www.gowork.pl/praca/suwalki;l

Oczywiście możesz jeszcze skorzystać z innych możliwości, jednak nie będą one tak efektywne jak pierwsza ze wskazanych. Do pozostałych opcji zaliczymy skorzystanie z usług agencji zatrudnienia tymczasowego, udanie się do powiatowego urzędu pracy, czy nawet osobistą wizytę we wcześniej upatrzonym zakładzie.

Średnie zarobki na Podlasiu. Gdzie można zarobić najwięcej?

Jak wynika z najnowszych danych, średnie zarobki na Podlasiu w 2023 roku wyniosły 6 374,50 złotych brutto miesięcznie. W skali kraju nie jest to szczególnie imponujący wynik, bowiem średnie wynagrodzenie w Polsce w tym samym czasie wynosiło aż 7 379 złotych brutto miesięcznie. Niemniej, gdybyśmy porównali ten wynik do płacy minimalnej to odnieślibyśmy wrażenie, że wcale nie jest to wynik zły – minimalne wynagrodzenie wynosi bowiem 3 600 złotych brutto miesięcznie.

Okazuje się, że największe miasta na Podlasiu wcale nie zawyżają średniej zarobków w regionie. Najlepszy wynik w tej materii notuje Białystok, gdzie średnie zarobki wyniosły prawie 5 900 złotych brutto miesięcznie. Na drugim miejscu zaś uplasowała się Łomża ze średnim wynagrodzeniem oscylującym w granicach 5 350 złotych brutto.

Zarobki w Suwałkach należą do najniższych na podium i niestety do jednych z najniższych w Polsce – w 2023 roku średnie wynagrodzenie w Suwałkach wyniosło zaledwie 4 967 złotych brutto miesięcznie.

 

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top