NFZ informuje gdzie podczas ferii szukać pomocy medycznej poza miejscem zamieszkania

NFZ informuje gdzie podczas ferii szukać pomocy medycznej poza miejscem zamieszkania

Bezpieczne ferie zimowe. O czym trzeba pamiętać i gdzie szukać pomocy poza miejscem zamieszkania?

Przerwa w nauce to moment oddechu zarówno dla uczniów, jak i rodziców. Zimowa aura zachęca do różnorodnych aktywności na świeżym powietrzu. Śnieżne zabawy, jazda na nartach, sankach i łyżwach są najlepszą formą ruchu zimą. Wybierając aktywności, warto pamiętać o zagrożeniach związanych z zimową aurą i podejmować odpowiednie środki ostrożności, aby chronić siebie i innych przed skutkami urazów i niskich temperatur.

Odmrożenia ciała są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia, zwłaszcza w trakcie zimy, gdy niska temperatura i ekstremalne warunki atmosferyczne mogą prowadzić do urazów. Mróz może doprowadzić do wychłodzenia organizmu lub odmrożeń.

Pierwsze objawy wychłodzenia, kiedy temperatura ciała spada do 32-35 st. C, to dreszcze, drżenie mięśni, osłabienie, zawroty głowy, dezorientacja. W tym stadium hipotermii osoba dotknięta wychłodzeniem jest w stanie pomóc sobie sama: przemieścić się do ciepłego pomieszczenia, ubrać dodatkowe warstwy odzieży, przygotować i spożyć ciepły i słodki napój. Kiedy temperatura ciała wynosi 28-32 st. C, ustają drżenia mięśniowe, dochodzą zaburzenia świadomości, zaburzenia mowy i koordynacji ruchowej, osoba poszkodowana wymaga już pomocy osób postronnych. Warto w takim przypadku zadzwonić pod numer alarmowy” – mówi dr n. med. Mirosław Rybałtowski zastępca dyrektora SP ZOZ Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku.

Do odmrożeń może dojść, kiedy temperatura spada poniżej 0°C. Sprzyja im również wiatr i wilgoć, które sprawiają, że oziębienie tkanek następuje bardzo szybko, nawet przy temperaturach dodatnich. Szybciej dochodzi do odmrożenia także, gdy jesteśmy głodni, przebywamy na dużej wysokości, jesteśmy osłabieni i zmęczeni czy odwodnieni lub chorujemy na cukrzycę.

Na wychłodzenie lub odmrożenia najbardziej narażone są osoby, które w niewłaściwy sposób przygotują się na pobyt w chłodnym, wilgotnym i wietrznym otoczeniu. Warto wspomnieć, iż prócz osób bezdomnych, osób starszych i dzieci, mogą to być również osoby zdrowe i w dobrej kondycji, jak chociażby sportowcy czy turyści. Turyści, często niewłaściwie przygotowani do wypraw górskich, narażeni są na hipotermię, a w przypadku braku wystarczająco szybkiej pomocy – na śmierć” – dodaje dr n. med. Mirosław Rybałtowski.

Narodowy Fundusz Zdrowia w najnowszym Poradniku Pacjenta przypomina jak zapobiegać odmrożeniom ciała, co robić w przypadku ich wystąpienia oraz gdzie się zgłosić po pomoc medyczną podczas ferii zimowych.

Opieka medyczna poza miejscem zamieszkania

Przebywając na feriach zimowych w kraju, możemy skorzystać z następujących form opieki medycznej:

✅ Konsultacja z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej w całej Polsce. Wystarczy zgłosić się do przychodni POZ działającej w miejscu naszego pobytu (nie obowiązuje rejonizacja – nie trzeba wypełniać nowej deklaracji).

✅ Nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Osoby potrzebujące pomocy mogą zgłaszać się do punktu w godzinach od 18:00 do 8:00 rano od poniedziałku do piątku oraz całodobowo w weekendy i święta.

✅ Szpitalny Oddział Ratunkowy i Izba Przyjęć. Przeznaczony dla pacjentów w sytuacjach nagłego zagrożenia życia lub poważnego zagrożenia zdrowia.

✅ Pogotowie ratunkowe. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub w innych stanach nagłych należy wezwać karetkę pogotowia ratunkowego dzwoniąc pod numer 999 lub 112.

Adresy placówek, w których otrzymamy pomoc medyczną w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, SOR lub Izby Przyjęć w regionie dostępne są na stronie internetowej Podlaskiego OW NFZ:

https://www.nfz-bialystok.pl/wykaz-szpitali-i-poradni-2015/

Bezpłatna i całodobowa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia – 800 190 590

Przez 24 godziny na dobę – również w czasie Świąt Bożego Narodzenia – do dyspozycji pacjentów pozostają konsultanci infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia.

Pod numerem infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590 bezpłatnie uzyskamy wszelkie niezbędne informacje na temat pomocy medycznej w czasie świąt.
Konsultanci podpowiedzą, gdzie jest najbliższy szpital, punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej lub dyżurująca apteka.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)

Jeżeli na ferie zimowe wybieramy któreś z państw europejskich lub jedno z państw należących do EFTA (Islandię, Norwegię, Szwajcarię i Liechtenstein) warto zabrać ze sobą EKUZ. Na jej podstawie mamy prawo do leczenia niezbędnego i nieplanowanego oraz w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa.

EKUZ wystawiany jest dla każdego członka rodziny osobno tj. rodzica oraz każdego dziecka. Karta jest bezpłatna i można ją wyrobić od ręki w dowolnym oddziale wojewódzkim NFZ.

Warto pamiętać, że w niektórych krajach UE, np. na Słowacji, nie są finansowane świadczenia z zakresu ratownictwa (ratownictwa górskiego).

Przed wyjazdem warto zapoznać się z zasadami, jakie obowiązują w danym państwie, w ramach systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego i rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. Podczas pobytu na terenie krajów UE/EFTA należy korzystać z placówek medycznych, które działają w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Karta EKUZ nie obejmuje leczenia prywatnego, za które będziemy musieli zapłacić we własnym zakresie.

Wybierając się z dziećmi na ferie zimowe, pamiętajmy by spakować na wyjazd odpowiednią do zimowych temperatur odzież, kremy ochronne przed mrozem, ale i promieniami UV – radzi dr Beata Leszczyńska, rzeczniczka prasowa Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – Zimą wyjątkowo należy bowiem dbać o odpowiednią ochronę skóry, ponieważ wszechobecny śnieg odbija promienie słoneczne. Każdy ruch dobrze wpływa na kondycję i zdrowie. Warto skorzystać ze świeżego powietrza, można wybrać się na sanki, łyżwy, narty albo iść na spacer. Odpowiednie przygotowanie do zimowych aktywności pozwoli na bezpieczną zabawę” – dodaje rzeczniczka.

 

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top