NFZ: Zapytaj swojego lekarza rodzinnego o opiekę koordynowaną

NFZ: Zapytaj swojego lekarza rodzinnego o opiekę koordynowaną

W województwie podlaskim pacjenci mogą korzystać z opieki koordynowanej już w 111 przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej

Od 1 listopada 2023 r. budżet powierzony opieki koordynowanej został rozszerzony o ścieżkę nefrologiczną, czyli diagnostykę i leczenie przewlekłej choroby nerek. Opieką koordynowaną w województwie podlaskim objętych jest już ponad 350 tysięcy pacjentów.

Na czym polega opieka koordynowana?

Opieka koordynowana w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) zapewnia szersze możliwości diagnozowania i leczenia najczęstszych chorób przewlekłych przez lekarza POZ, który:
– współpracuje z lekarzami specjalistami w dziedzinie chorób wewnętrznych, nefrologii, kardiologii, diabetologii, endokrynologii, chorób płuc, alergologii, a także pielęgniarką i dietetykiem;
– ustala indywidualny plan opieki medycznej pacjenta;
– może skierować pacjenta na dodatkowe badania diagnostyczne, które do tej pory były w zakresie kompetencji lekarza specjalisty;
– zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem, leczeniem i edukacją pacjenta na temat wybranych chorób z zakresu: kardiologii, diabetologii, pulmonologii, endokrynologii i nefrologii.

Opieka koordynowana obejmuje zarówno dzieci jak i dorosłych cierpiących na najczęściej występujące choroby przewlekłe.

Kolejne placówki podstawowej opieki zdrowotnej w regionie wprowadzają opiekę koordynowaną. Obecnie pacjenci mogą korzystać z tej formy opieki medycznej w 111 przychodniach POZ. Warto podkreślić, że wprowadzone w listopadzie 2023 r. nowe świadczenie – diagnostyka i leczenie przewlekłej choroby nerek – realizuje w województwie podlaskim już 9 placówek POZ zlokalizowanych w Augustowie, Białymstoku, Brańsku, Kleosinie i Łomży. W naszym regionie opieka koordynowana nieustannie rozwija się i obejmuje już ponad 350 tysięcy pacjentów, w tym ponad 96 tysięcy osób do 18 roku życia – mówi Maciej Bogdan Olesiński Dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

5 ścieżek koordynacji

Koordynacja opieki nad pacjentem dotyczy schorzeń z zakresu: kardiologii, diabetologii, chorób płuc, endokrynologii oraz od 1 listopada 2023 r. także nefrologii. To choroby, które najczęściej dotykają pacjentów m.in.: nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, cukrzyca, astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc czy schorzenia tarczycy i nerek.

Przychodnia POZ może realizować opiekę koordynowaną we wszystkich pięciu zakresach lub tylko w wybranych.

Wygoda i bezpieczeństwo dla pacjenta

Lekarz POZ przeprowadza kompleksową poradę, na której ustala indywidualny plan leczenia, obejmujący także edukację zdrowotną. Opieka koordynowana oznacza także dla pacjenta więcej badań i konsultacji w jednym miejscu. Lekarz rodzinny może zlecić pacjentowi m.in. EKG wysiłkowe, pakiet badań tarczycowych, badań w kierunku alergii, Holter EKG, USG Doppler naczyń kończyn dolnych czy echo serca. Wcześniej mogli kierować na nie wyłącznie lekarze z poradni specjalistycznych. Poszerzenie katalogu badań w POZ pozwala skrócić czas potrzebny na wykonanie diagnostyki, szybciej postawić diagnozę i rozpocząć leczenie.

Warto podkreślić, że nad planem leczenia pacjenta czuwa koordynator, który umawia na wizyty, dba o lepszą komunikację na linii lekarz-pacjent, przekazuje informacje o kolejnych etapach leczenia (nie tylko w ramach POZ). Ponadto opieka koordynowana to także dodatkowe porady dietetyczne i edukacyjne z zakresu profilaktyki i leczenia chorób.

ZOBACZ: ZOBACZ: Wykaz przychodni POZ realizujących budżet powierzony opieki koordynowanej w województwie podlaskim (stan na 11.01.2024 r.)

 

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top