Nie działa telewizja TVP Info – nie można oglądać też TVP3 Białystok

Nie działa telewizja TVP Info – nie można oglądać też TVP3 Białystok

Nie działa telewizja TVP Info – informują pracownicy stacji oraz przedstawiciele Platformy Obywatelskiej w mediach społecznościowych

Sygnał TVP Info zastąpiło TVP1, niedostępna jest transmisja online telewizji, nie działa też portal tvp.info. Z kolei zamiast telewizji regionalnych i TVP World dostępny jest sygnał TVP 2.

„Pasmo TVP3 Białystok zostało wyłączone. Z tego powodu nie możemy dzisiaj nadawać programu lokalnego. Wszystkie informacje będziemy Państwu przekazywać za pomocą mediów społecznościowych” – poinformowali w mediach społecznościowych pracownicy TVP3 Białystok.

Wcześniej minister kultury odwołał dotychczasowych prezesów Telewizji Polskiej Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej oraz ich rady nadzorcze. Minister powołał nowe rady nadzorcze tych spółek, które powołały nowe zarządy.

Jak czytamy w komunikacie ministerstwa, szef resortu dokonał tego na podstawie kodeksu spółek handlowych.

Wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek podczas rozmowy w środę w Polskim Radiu Wrocław był pytany m.in. o przyszłość mediów publicznych w kontekście podjętej we wtorek w Sejmie uchwały dotyczącej przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności TVP, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej. W uchwale napisano m.in., że Sejm wzywa Skarb Państwa reprezentowany przez organ właścicielski spółek publicznej radiofonii i telewizji oraz PAP do podjęcia działań naprawczych.

Krzysztof Śmiszek ocenił, że obecnie w mediach publicznych „mamy do czynienia z patologią do kwadratu”.

„Mamy dzisiaj jak na talerzu pokazane, jak wyglądały relacje pomiędzy poprzednią władzą, politykami poprzedniej władzy, a zarządem Telewizji Polskiej, czy w ogóle ludźmi, którzy zarządzali mediami publicznymi na szczeblu centralnym. To jest ostateczna kompromitacja. To takie udanie się w okopy przez Kaczyńskiego i jego spółkę, do telewizji publicznej, robienie sobie zdjęć z dziennikarzami, podobno dziennikarzami tej telewizji. Obecność pani posłanki, polityczki Lichockiej w reżyserce Telewizji Polskiej, to jest kwintesencja dzisiejszych mediów pseudopublicznych, a właściwie rządowych” – powiedział wiceminister sprawiedliwości.

Zadeklarował, że „dzisiaj przyszedł czas na to, żeby wreszcie oddać Polakom media publiczne”. Jak podkreślił, to „minister kultury ma kompetencje właścicielskie, kompetencje zarządcze i będzie podejmował radykalne decyzje”.

„Będzie podejmował konkretne decyzje wynikające z Kodeksu spółek handlowych, dlatego że ma do tego prawo. Zbyt długo z Telewizji Polskiej lało się szambo. Zbyt długo z Telewizji Polskiej lała się nienawiść, pogarda i tak naprawdę dziennikarze telewizji publicznej byli funkcjonariuszami politycznymi i byli zwykłymi politrukami. Zatem to, co trzeba zrobić dzisiaj i to, co robi ten nowy rząd i do czego jest zdeterminowany, zarówno premier Donald Tusk, jak i minister kultury, jak i cały rząd, to jest przywrócenie mediom publicznym ich właściwego miejsca i przypomnienie im o tym, że jest coś takiego, może to jest drobny szczegół, który umknął Prawu i Sprawiedliwości, misji. Misji pluralizmu, otwartości, otwartości na różne poglądy polityczne. Koniec z telewizją, która jest kanałem informacyjnym dla jednej partii. Koniec z telewizją, która jest tak naprawdę miejscem, w którym ogłasza się decyzje polityczne” – powiedział wiceminister sprawiedliwości.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przekazała w opublikowanym w środę stanowisku, że „działanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wbrew literalnemu brzmieniu przepisów ustawy o radiofonii i telewizji (art. 27 i 28) oraz ustawy o Radzie Mediów Narodowych (art. 2 ust. 1), dotyczących powoływania i odwoływania składów osobowych organów jednostek publicznej radiofonii i telewizji jest rażącym przekroczeniem uprawnień”.

Wezwała „koalicję rządzącą do stosowania przepisów prawa i zaniechania przejmowania mediów publicznych w oparciu o uchwały Sejmu RP”.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top