Nowa sala doświadczania świata w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym

Nowa sala doświadczania świata w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym

Dzień Dziecka z Chorobą Nowotworową z balonami i wyjątkowym prezentem

Nowa sala doświadczania świata i marzenia, które tradycyjnie poleciały w niebo. Tym razem Dzień Dziecka z Chorobą Nowotworową w Białymstoku był jeszcze bardziej wyjątkowy niż zwykle.

Wydarzenie w Klinice Pediatrii Onkologii i Hematologii UDSK w Białymstoku organizuje Fundacja „Pomóż Im”. W tym roku połączyła siły z Fundacją „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”. Dzięki tej współpracy w wyremontowanej klinice powstała sala doświadczania świata. To nowoczesne pomieszczenie, wypełnione dźwiękami, kolorami i technologią. Pozwala na pełne zaangażowanie zmysłów pacjentów, ale także na relaks i eksplorację, zgodnie z wytycznymi terapii Snoezelen. Terapia ta wszechstronnie wspomaga rozwój dzieci.

– Wierzę, że ta sala przysłuży się całej klinice, wszyscy jej potrzebujemy – mówi prof. Katarzyna Muszyńska-Rosłan – przewodnicząca Rady Fundacji „Pomóż Im” i zastępca kierownika Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii.

Tu dzieje się magia

W czasie leczenia, niezmiernie trudnego dla psychiki dziecka, indywidualnie dobrane zajęcia w sali stwarzają okazję do oderwania małego pacjenta od szpitalnej rzeczywistości.

– Dzieci, pracując z terapeutami Snoezelen, spotykają się z magią. Na pół godzinny, bo tyle trwa jedna sesja, udają się w świat marzeń. Mogą usłyszeć szum morza, dotknąć liści… …- mówi dr Anna Apel, prezes Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”.

 

– Mieliśmy sytuację, gdy trzyletnia dziewczynka, przyniesiona do sali przez mamę na rękach, wyszła z niej o własnych siłach. Więcej, wcześniej się nie odzywała, a w sali zaczęła śmiać się w głos. Nasze działania są komplementarne w stosunku do opieki medycznej. Dobrostan mentalny dzieci i ich rodziców jest bardzo ważny w odzyskaniu sił i przejściu przez trudną chorobę – dodaje Anna Apel.

Sala Doświadczania Świata w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym powstała przy współpracy wspomnianych fundacji “,  jak również dzięki funduszom przekazanym przez firmę SIXT Polska.

– Nasza pomoc zaczęła się od  przewożenia dzieci chorych onkologicznie z Ukrainy do ośrodków medycznych w Polsce. Uznaliśmy, że powinniśmy pójść dalej. W 2022 roku obchodziliśmy 20-lecie. Jubileusz uczciliśmy przeprowadzając charytatywną aukcję. Pozwoliło nam to na zbudowanie  trzech sal doświadczania świata, z których jedną otwieramy właśnie w Białymstoku – mówi Katarzyna Hajkowicz, wiceprezes SIXT Polska.

Sala to kolejny projekt zrealizowany w klinice przez Fundację „Pomóż Im” wspólnie z zewnętrznym partnerem. We wrześniu, dzięki środkom pozyskanym z Fundacji DKMS, wyposażyła izolatki. Obecnie, również przy wsparciu tej organizacji, prowadzi warsztaty psychologiczne dla rodziców i personelu medycznego.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top