Nowy bolid na Politechnice Białostockiej

Nowy bolid na Politechnice Białostockiej

Najnowszy bolid CMS-09 studentów z zespołu Cerber Motorsport z Politechniki Białostockiej miał dziś (9 lipca) swoją premierę. To pierwsze w serii auto klasy Formula Student o napędzie hybrydowym

CMS-09 jest pierwszym bolidem hybrydowym w historii Politechniki Białostockiej. Studenci samodzielnie dobrali silniki oraz ich sterowniki.

– Zaprojektowaliśmy przekładnię planetarną, mieszczącą się w 10-calowej feldze, zmieniliśmy system zmiany biegów – zrezygnowaliśmy z systemu pneumatycznego, zaprojektowaliśmy nowy, jeszcze szybszy system elektroniczny – wymienia Bartosz Siłkowski, student Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej i lider zespołu Cerber Motorsport.

Liczący sobie 30 studentów Zespół Cerber Motorsport ulepszył także aerodynamikę auta, czy przepływ powietrza docierającego do chłodnicy, co zaowocować ma jeszcze niższymi temperaturami podczas pracy silnika.

Najnowszy bolid CMS-09 posiada zawieszenie z zoptymalizowaną geometrią pod dwie konfiguracje: z oraz bez napędu hybrydowego. Bartosz Siłkowski podkreśla, że zespół skupił się na poprawie transferu obciążeń między kołami oraz implementacji elektronicznie sterowanego rozkładu sił hamowania. Zmodyfikował geometrię układu smarowania, mając na celu zwiększenie wydajności i redukcję masy.

Działania związane z innowacjami i wynalazkami PB wspierają samorządy i firmy prywatne. Wśród instytucji wspierających jest też Miasto Białystok, o czym podczas premiery bolidu CMS-09 mówił zastępca prezydenta Tomasz Klim.

– Dzięki umowie na promocję Białegostoku poprzez wynalazki naukowe, Politechnika Białostocka w tym roku otrzyma łącznie 70 tys. zł. Politechnika jako jedyna w regionie i w mieście szkoła wyższa może poszczycić się osiągnięciami związanymi z wynalazkami stworzonymi przez studentów oraz pracowników uczelni – podkreślił Tomasz Klim. – Umowa to kontynuacja współpracy, która trwa od 2015 r. i przynosi wymierne korzyści. Studenci i pracownicy Politechniki Białostockiej promują Białystok w kraju i za granicą, jako miasto przyjazne młodym, zdolnym i wykształconym ludziom.

CMS-09 – nowoczesna konstrukcja o napędzie hybrydowym będzie startować w 2024 roku w czterech seriach zawodów: w Austrii, na Węgrzech, w Czechach i w Polsce.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top