Od 1 stycznia zmiany w rejestracji pojazdów

Od 1 stycznia zmiany w rejestracji pojazdów

Uwaga, zmiany w przepisach. Od 1 stycznia 2024 r. zacznie obowiązywać Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia niektórych skutków kradzieży tożsamości

W związku z tym przede wszystkim zmieni się kwestia dotycząca nabycia pojazdu zarejestrowanego na terytorium RP. Rejestracja zastąpi obowiązek zgłoszenia nabycia pojazdu – informuje białostocki magistrat.

W ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym pojawi się art. 73aa, który nakłada na właściciela pojazdu obowiązek złożenia w ciągu 30 dni wniosku o rejestrację
w następujących przypadkach:

– nabycie pojazdu na terenie RP,

– dopuszczenie do obrotu pojazdu sprowadzonego spoza Unii Europejskiej przez organ Krajowej Administracji Skarbowej,

– sprowadzenie do Polski pojazdu z terytorium innego państwa członkowskiego UE.

Jeśli właścicielem pojazdu będzie przedsiębiorca, który prowadzi w Polsce działalność
w zakresie obrotu pojazdami, to czas na złożenie wniosku ulega wydłużeniu do 90 dni.

Te przepisy dotyczą również pojazdów fabrycznie nowych. Trzeba zauważyć, że obowiązek zawiadomienia o zbyciu pojazdu nie został zniesiony i funkcjonuje jak dotychczas.

Nowe przepisy będą bardziej przejrzyste pod względem nakładania kar za niedopełnienie obowiązku rejestracji ze względu na wprowadzenie „sztywnej” wysokości kwot:

✔️250 zł dla dotychczasowego właściciela pojazdu, który nie zawiadomił starosty o zbyciu pojazdu,

✔️500 zł dla właściciela pojazdu, który w terminie 30 dni nie złożył wniosku o rejestrację pojazdu,

✔️1000 zł, jeśli wniosek o rejestrację pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie został złożony w terminie 180 dni.

Wyższe sankcje będą grozić przedsiębiorcom, którzy prowadzą działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami. Grozi im kara w wysokości 1000 złotych, jeśli nie dopełnią obowiązku złożenia wniosku o rejestrację w terminie 90 dni od nabycia. Jeśli wniosek nie zostanie złożony w ciągu 180 dni, to kara wyniesie 2000 złotych. Kary nie będą już miały charakteru uznaniowego.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top