Od rana w szpitalu USK trwały transplantacje nerek od dawcy, który oddał swoje narządy do przeszczepu

Od rana w szpitalu USK trwały transplantacje nerek od dawcy, który oddał swoje narządy do przeszczepu

Od rana w szpitalu USK trwały transplantacje nerek od dawcy, od którego w środę pobrano narządy dla wielu osób.

Wczoraj wieczorem pobrano narządy od zmarłego pacjenta, a dziś od rana w szpitalu USK trwają transplantacje nerek. Dawca miał w swoich dokumentach podpisane oświadczenie woli . Trafią one do dwóch pacjentów.
Pierwszy – z nerką przeszczepioną kilka lat temu, ale narząd przestał poprawnie funkcjonować i pilnie trzeba było go wymienić (na zdjęciu)

Drugi – pacjent z genetyczną chorobą nerek, od trzech lat na dializie otrzewnowej ,,- Do tej maszyny przywiązany byłem jak pies do budy, nigdzie nie mogłem się ruszyć”  – opowiadał nam przed operacją – informuje Marcin Tomkiel rzecznik Akademii Medycznej i  redaktor naczelny Medyka Białostockiego.

Dializa trwa 10 godzin i musi się odbywać codziennie. Dla obu pacjentów przeszczep nerki oznacza nowe, lepsze życie.

Przypomnijmy w środę  lekarze przy eskorcie i pomocy Podlaskiej Policji prowadzili akcję transportu pobranych narządów do potrzebujących pacjentów.

Akcja służb. Transport wielu organów do przeszczepu z USK

To  była akcja wielu ludzi dla ratowania życia i zdrowia innych.

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym zmarł młody mężczyzna. Miał przy sobie w portfelu kartkę z podpisaną zgodą na pobranie narządów w razie jego śmierci.Taki dokument  jest gwarancją, że rodzina nie będzie się sprzeciwiać woli zmarłego.

Serce i płuca policyjnym helikopterem poleciały do Zabrza, wątroba została przeszczepiona w Warszawie. Nerki i rogówki  skierowano do  potrzebujących pacjentów  w Białymstoku.

W Polsce na przeszczep nerki czeka ok. 2 tysiące pacjentów. Rocznie wykonuje się 800-1200 takich transplantacji. W kolejce na zabieg średnio czeka się 18 miesięcy. Jednak o wszystkim decyduje zgodność biologiczna dawcy i biorcy. Bywa też, że niektórzy w kolejce czekają 10 lat.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top