Około 100 miejsc pracy stworzą firmy z rejonów przygranicznych

Około 100 miejsc pracy stworzą firmy z rejonów przygranicznych

Firmy z rejonów przygranicznych stworzą około 100 miejsc pracy

Około 100 miejsc pracy stworzą w rejonach przygranicznych w Podlaskiem 32 firmy, które dostaną na ten cel 47 mln zł dotacji z UE z Funduszy Europejskich dla Podlaskiego 2021-2027 – poinformowano w piątek na konferencji prasowej w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku.

W konkursie, który właśnie rozstrzygnięto, mogły startować firmy z 50 gmin z siedmiu powiatów położonych na wschodniej granicy: suwalskiego, sejneńskiego, sokólskiego, ale też augustowskiego, białostockiego, hajnowskiego i siemiatyckiego. Chodziło o wsparcie rozwoju tych firm w związku z trudną sytuacją przy tej granicy (np. pandemia, kryzys migracyjny z Białorusią – PAP).

Przedsiębiorcy mogli starać się o środki na rozwój innowacji w swoich firmach. Za zgodą Komisji Europejskiej firmy te dostaną bezzwrotne dotacje, a nie np. pożyczki. Podlaskie jest w grupie sześciu województw w Polsce, gdzie takie bezzwrotne wsparcie dla firm jest realizowane w obecnej perspektywie finansowej UE 2021-2027.

Dyrektor departamentu innowacji i przedsiębiorczości w urzędzie marszałkowskim Emilia Malinowska poinformowała, że po konkursie 32 firmy zrealizują inwestycje na łączną sumę ok. 93 mln zł, z czego ok. 47 mln zł to pieniądze z UE. Średnio jedna firma dostanie ok. 1,5 mln zł. Firmy będą inwestować w maszyny czy urządzenia. Premiowano m.in. te projekty, gdzie firmy deklarują tworzenie trwałych miejsc pracy. Przedsiębiorstwa zadeklarowały utworzenie co najmniej 101 miejsc pracy.

Najwięcej firm zrealizuje inwestycje w powiatach: białostockim (13) i sokólskim (11). Wśród przedsiębiorstw, które dostaną dotacje są – jak podała Malinowska – firmy z branż: budowlanej, instalacyjnej i produkcji na rzecz budownictwa, produkcji wyrobów tartacznych, drewna i mebli, produkcja wyrobów z metalu, tworzyw sztucznych, produkcja wyrobów cukierniczych, działalność turystyczna.

Np. firma Biel-Stal z Łap, wytwarzająca zbiorniki ciśnieniowe dostanie ok. 400 tys. zł (łączna wartość inwestycji to ok. 700 tys zł). Przedsiębiorca Krzysztof Bielicki poinformował, że będą kupione maszyny, które pozwolą produkować większe zbiorniki.

Lodziarnia „Stara Szkoła” z Sokółki (również producent czekolady) dostanie ponad 2 mln zł. Współzałożyciel tej firmy Jan Dutkowski powiedział, że pieniądze będą przeznaczone na nowe maszyny, które pozwolą rozszerzać produkcję o np. lody w kubeczkach, ale też wejść na nowe rynki.

Umowy z firmami mają być podpisane jak najszybciej. (PAP)

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top