Oszukana mieszkanka okolic Białegostoku straciła ponad 50 tys. zł

Oszukana mieszkanka okolic Białegostoku straciła ponad 50 tys. zł

Ponad 50 tys. zł straciła mieszkanka okolic Białegostoku, którą oszuści przekonali, że ktoś wykorzystał jej dane do wzięcia kredytu, a jej oszczędności muszą być zabezpieczone przez służby dla potrzeb śledztwa

67-latka podała oszustom dane do logowania do swojej bankowości elektronicznej.

Przestępstwo było też oparte na tzw. spoofingu, czyli podszywaniu się przez przestępców pod prawdziwy numer telefoniczny, w tym przypadku pod numer 997. Dzwoniący podał się za funkcjonariusza CBA. Poinformował 67-latkę, że z jej banku wyciekły jej dane i że na nie został złożony wniosek kredytowy.

„Aby uwiarygodnić, że jest tym za kogo się podaje, przedyktował numer legitymacji” – podał we wtorek zespół prasowy podlaskiej policji.

Następnie dzwoniący przełączył kobietę do kolejnego rozmówcy; ten podał się za policjanta. Mówił, że pieniądze z rachunku bankowego muszą zostać w całości zabezpieczone przez funkcjonariuszy.

Kolejny rozmówca podał się za prokuratora prowadzącego śledztwo w tej sprawie. To on zażądał danych do logowania na konto, straszył też kobietę konsekwencjami karnymi, jeśli komukolwiek powie o tej rozmowie i – jak przekonywał – utrudni w ten sposób śledztwo. 67-latka podała mu wszystkie dane potrzebne do zalogowania na rachunki bankowe, akceptowała też kody do realizacji przelewów.

„Cała rozmowa trwała kilka godzin. Po pewnym czasie z kobietą skontaktował się pracownik banku. Zapytał, czy zdaje sobie sprawę o wykonanych przelewach” – podała policja.

Łącznie kobieta straciła ponad 50 tys. zł.

Funkcjonariusze apelują o rozsądek przy podejmowaniu wszelkich decyzji finansowych, weryfikację tożsamości dzwoniącej osoby oraz cel kontaktu. Przypominają, że oszuści posługują się różnymi historiami, podają się za funkcjonariuszy służb, prokuratorów czy członków rodziny.(PAP)

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top