Pierwsza z przysiąg wojskowych w ramach projektu „Wakacje z WOT” w Podlaskiem

Pierwsza z przysiąg wojskowych w ramach projektu „Wakacje z WOT” w Podlaskiem

W piątek (14.07) przysięgę na sztandar 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło blisko 110 ochotników

Uroczystość zorganizowana na terenie kompleksu wojskowego w Białymstoku była największą przysięgą wojskową podlaskich terytorialsów w tym roku.

Dwie trzecie nowych żołnierzy jest w wieku 18-26 lat. Niemal 30% ochotników to kobiety. Wśród zaprzysiężonych są m.in. studenci, pracujący na etatach, a także osoby z sukcesami sportowymi w różnych dyscyplinach (medalista mistrzostw świata w wędkarstwie rzutowym, strzelectwo, biegi, MMA).

– Złożenie przysięgi wojskowej jest początkiem nowego rozdziału Waszego życia. Pamiętajcie, że nasza służba nie jest tylko kwestią prestiżu, munduru i broni. Przede wszystkim jest to służba dla ludzi. Zawsze noście w sercu to zobowiązanie – powiedział płk Mieczysław Gurgielewicz, dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W liście do uczestników uroczystości minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak napisał:

Wierzę, że podołacie przyjętym na siebie zobowiązaniom wobec Polski i swojej „małej Ojczyzny – Podlasia”, którego mieszkańców obiecaliście chronić i wspierać (…). Ta służba wymaga sprawnego łączenia obowiązków żołnierza z pracą zawodową, nauką, aktywnością społeczną oraz życiem rodzinnym. Życzę Wam, byście na każdym z tych pól mieli poczucie, że jesteście we właściwym miejscu, robiąc rzeczy sensowne, ważne i ogromnie potrzebne nam wszystkim.

Uroczystość była podsumowaniem szkolenia podstawowego, które realizowane było w ramach ogólnopolskiego projektu „Wakacje z WOT”. Jego celem, podobnie jak całego programu szkoleń, jest zapewnienie balansu pomiędzy służbą wojskową a życiem prywatnym. Od sierpnia nowi żołnierze rozpoczną dalszy cykl szkoleń w pododdziałach w Białymstoku, Dąbrowie Moczydłach, Hajnówce, Łomży i Suwałkach.

– Potrzebujemy Was w ostatnim czasie szczególnie – dziś, kiedy mamy kryzys migracyjny, kiedy dotyka nas agresywna polityka Rosji na Ukrainie. Gwarancją rozwoju społeczeństwa jest poczucie bezpieczeństwa. Dziękuję, że zdecydowaliście się na tę służbę, że podjęliście to wyzwanie – mówił podczas uroczystości wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

 

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top