Piknik 1. Dywizji Piechoty Legionów

Piknik 1. Dywizji Piechoty Legionów

Piknik 1. Dywizji Piechoty Legionów

Prezentacja czołgów, haubic i bezzałogowych aparatów latających oraz pokaz wyszkolenia batalionu rozpoznawczego na strzelnicy wojskowej koło Grabówki – tak przebiegał piknik 1. Dywizji Piechoty Legionów. Wojewoda podlaski odwiedził w piątek wystawę sprzętu wojskowego w Białymstoku oraz ćwiczenia na poligonie w Zielonej (gm. Supraśl).

Piknik 1. Dywizji Piechoty Legionów w Białymstoku: Nowoczesny sprzęt i rekrutacja przyszłych żołnierzy

– Piknik jest okazją do prezentacji różnych oddziałów z naszego województwa oraz służy promowaniu nowo formowanej jednostki – 1. Dywizji Piechoty Legionów, która ma intensywne plany rozwojowe. Większość sił jednostki będzie stacjonować na terenie naszego województwa – mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

– Cel pikniku to nie tylko prezentacja sprzętu i działania wojska, to także potencjalna rekrutacja przyszłych żołnierzy. Chcemy, by dla młodych ludzi wojsko było miejscem przyszłej służby. Ważne jest to, by zobaczyli na żywo, jak wojsko polskie funkcjonuje i znaleźli w nim miejsce pracy – zaznaczył wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Jak dodał, na pikniku można obejrzeć wytwory polskiej myśli technicznej, m.in. kraby czy rosomaki oraz nowinki techniczne, m.in. świeżo zakupione przez nasz kraj czołgi K2 czy działa samobieżne K9.

Jednostki wojskowe 1. Dywizji Piechoty Legionów mają stacjonować m.in. w Kolnie, Grajewie, Białymstoku, Czerwonym Borze i Czartajewie pod Siemiatyczami. Od trzech miesięcy dowódcą nowej formacji jest generał brygady Norbert Iwanowski.

– Bezpieczeństwo jest podstawą rozwoju w obszarach cywilnych. Przy wystarczających zasobach finansowych  będziemy wyposażać polską armię na odpowiednim poziomie. Tradycje wojskowe w naszym społeczeństwie są żywe, chcemy je wzmacniać. Odchodzimy od tego, że w naszym województwie jednostki wojskowe zanikały i były wygaszane, jak przed rokiem 2016. Wychodzimy naprzeciw aktualnym wyzwaniom takim, jak wojna w Ukrainie, problemy imigracyjne, graniczne czy też państwo tuż za naszą za wschodnią granicą prowadzące agresywną politykę. Musimy być przygotowani na to, by zapewnić bezpieczeństwo obywatelom – podsumował wojewoda podlaski.

Żołnierze batalionu rozpoznawczego 1. Dywizji Piechoty Legionów w pokazie dynamicznym

Żołnierze nowo formowanego batalionu rozpoznawczego 1. Dywizji Piechoty Legionów zaprezentowali w piątek swoje wyszkolenie i umiejętności. Na strzelnicy wojskowej koło Grabówki odbyły się pokaz dynamiczny pod kryptonimem „NAPAD”.

 

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top