Płatnicy składek już mogą sprawdzić stan rozliczeń na kontach za 2023 roku

Płatnicy składek już mogą sprawdzić stan rozliczeń na kontach za 2023 roku

ZUS rozpoczął przekazywanie do ponad 3,3 mln płatników składek informacji o stanie rozliczeń na ich kontach za 2023 rok

Informacja będzie zamieszczona na profilach płatników składek na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Z informacji płatnik dowie się, czy na jego koncie jest nadpłata, niedopłata, czy też saldo zerowe.

Każdy przedsiębiorca znajdzie w informacji zestawienie wpłat przekazanych do ZUS-u i rozliczenia, jakie zostały dokonane tymi wpłatami. Sprawdzi w ten sposób czy na jego koncie w ZUS-ie jest nadpłata, niedopłata, czy też saldo zerowe. A jeśli spłaca zadłużenie w ratach, to dodatkowo otrzyma informację o kwocie, która pozostała jeszcze do spłaty – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Gdy na koncie jest niedopłata
Niedopłata na koncie płatnika składek może być spłacana w ratach. Jeżeli przedsiębiorca nie jest w stanie jednorazowo spłacić zadłużenia, powinien złożyć wniosek o rozłożenie jego spłaty na raty. Więcej informacji na ten temat udzieli doradca ds. ulg i umorzeń. Doradca przedstawi najkorzystniejsze warunki spłaty zadłużenia, pomoże wypełnić wniosek i skompletować niezbędne dokumenty. Z doradcą można skontaktować się telefonicznie  lub umówić na e-wizytę.

Gdy zaległości są niewielkie, można je spłacić poprzez zwiększenie bieżącej wpłaty wraz z naliczonymi odsetkami za zwłokę. Odsetki można obliczyć w kalkulatorze odsetkowym dostępnym dla płatników składek.

Gdy na koncie jest nadpłata
W sytuacji gdy na koncie pojawiła się nadpłata, płatnik może pomniejszyć kwotę bieżącej wpłaty w najbliższym terminie płatności składek. Może też wystąpić z wnioskiem o jej zwrot (wniosek RZS-P). Wówczas ZUS zwróci nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika.

Warto zwrócić uwagę na to, że w informacji są uwzględnione wyłącznie deklaracje rozliczeniowe albo opłacone składki, które zostały zapisane na koncie płatnika do 31 grudnia 2023 r. Jeżeli płatnik korygował dokumenty rozliczeniowe albo wpłacał składki po tej dacie, to aktualne saldo konta może sprawdzić na swoim profilu na PUE ZUS – dodaje rzeczniczka.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top