Po trzy lata więzienia za rozbój z użyciem tzw. tulipana z rozbitej butelki

Po trzy lata więzienia za rozbój z użyciem tzw. tulipana z rozbitej butelki

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał we wtorek kary po trzy lata więzienia dla dwóch młodych mężczyzn za rozbój i kradzież w Nidzicy (Warmińsko-Mazurskie)

Jeden z oskarżonych użył wobec pokrzywdzonej potłuczonej butelki – tzw. tulipana. Wyrok jest prawomocny.

Apelacje składali obrońcy, którzy wnioskowali o łagodniejszą karę; jeden z nich chciał przy tym zmiany kwalifikacji prawnej czynu. Sąd apelacyjny uznał te wnioski za bezzasadne i wyroki Sądu Okręgowego w Olsztynie utrzymał w mocy.

Skazani mają obecnie 19-20 lat, nie byli doprowadzani na rozprawę odwoławczą. Oskarżeni byli o to, że na początku grudnia 2022 roku w Nidzicy napadli na dwie, poznane wcześniej młode kobiety. Najpierw pili z nimi alkohol, ale w pewnym momencie podjęli decyzję, że je okradną.

Według ustaleń prokuratury, jeden ze sprawców rozbił butelkę i – przykładając do szyi pokrzywdzonej – żądał wydania pieniędzy. Drugi z oskarżonych przewrócił drugą kobietę na ziemię. Ukradli m.in. dwa telefony i klucze do mieszkania. Po napadzie próbowali sprzedać telefony swoim znajomym.

Oskarżeni, to podopieczni młodzieżowych ośrodków opiekuńczo-wychowawczych, do których trafili za wcześniejsze kradzieże albo włamania. Jeden z nich to wychowanek domu dziecka. Zostali zatrzymani przez policję w Napierkach pod Nidzicą kilka dni po dokonaniu tego rozboju. Jeden z chłopaków, po wejściu policji do mieszkania ukrył się w lodówce, a drugi w kuchennej szafce przerobionej na kryjówkę.

Sąd Okręgowy w Olsztynie uznał obu za winnych dokonania rozboju i skazał ich nieprawomocnie na kary po trzy lata więzienia, mają też solidarnie zapłacić po 600 zł zadośćuczynienia za doznaną krzywdę obu poszkodowanym. Sąd apelacyjny kary te utrzymał.(PAP)

 

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top