Do boju w zawodach stanęło w tym roku 47 husarzy z różnych formacji z całej Polski.

Husarze w pełnym uzbrojeniu, na galopujących koniach przy użyciu typowej dla husarzy broni walczyli we wszystkich turniejach wykazując się swymi umiejętnościami przy użyciu szabli, pałasza, koncerza i kopii. Oprócz samych zdolności władania bronią w celu trafiania w przygotowane na trasie przejazdu elementy, punktowane również było posiadanie pełnego uzbrojenia. Liczyła się precyzja i szybkość. za niewykonanie poszczególnych manewrów, jak skoku przez przeszkodę, przejazdu wokół beczki lub nie trafienie bronią w cel, były dodawane punkty karne.W finale, który odbył się w niedzielę 17.09 wystartowało 9 najlepszych zawodników. Uznano, że z racji na nieustannie rosnący poziom zdolności husarzy zostanie jedna konkurencja zmodyfikowana w celu jej utrudnienia i jeszcze pełniejszego zweryfikowania umiejętności jeźdźców. Walka była niezmiernie zacięta, każdy husarz chciał udowodnić swój kunszt władania bronią oraz perfekcyjne panowanie nad koniem, co nie było łatwe w takich warunkach – przy upale i tak licznie zebranej widowni.

Miejsce zwycięzcy warzyło się do ostatniego przejazdu. Wygrał Radosław Skrzeszewski z Chorągwi Husarskiej Województwa Pomorskiego, a za plecami miał dwóch mocnych pretendentów do tytułu mistrzowskiego, tracących do niego tylko 2 i 3 punkty. Na miejscu drugim uplasował się Andrzej Mroziński z Grupy Konnej Dextrarius, a trzecią pozycję zajął, drugi rok z rzędu, Dariusz Wasilewski z Podlaskiej Chorągwi Husarskiej, rotmistrz tego ugrupowania.

Drużynowo V edycję PLH wygrała Podlaska Chorągiew Husarska, która godnie reprezentowała województwo podlaskie we wszystkich turniejach. Ewenementem zespołu jest  najmłodszy skład w Polsce, a i największa liczba husarzy czynnie startujących w turniejach. W najlepszej dziewiątce znalazło się aż 4 przedstawicieli tej formacji, w tym najmłodszy z uczestników – 20 letni Michał Kruszewski. Drugie miejsce drużynowo przypadło Grupie Konnej Dextrarius, a trzecie Chorągwi Husarskiej Województwa Pomorskiego.

W V edycji odbyło się 5 turniejów w: Pułtusku, Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej k.  Białegostoku, Gniewie, Węgrowie oraz spektakularne zakończenie po raz drugi na Zamku w Pułtusku. Darczyńcą tegorocznej Polskiej Ligi Husarskiej była Fundacja Orlen. Ten cykl turniejów husarskich to inicjatywa zrzeszająca od kilku lat pasjonatów jazdy konnej połączonej z czynnym odtwórstwem historycznym wspaniałych kart polskiej historii i najbardziej polskiej z polskich formacji – husarii. Dynamiczne turnieje ukazujące sprawność koni i jeźdźców oraz piękne wyposażenie, uzbrojenie i ubiór rekonstruktorów – zawodników, jest efektowną i owocnym przybliżaniem historii i tradycji.