Podlascy strażacy uczestniczyli w ćwiczeniach gaszenia lasu

Podlascy strażacy uczestniczyli w ćwiczeniach gaszenia lasu

Zakończyły się trwające od wtorku ćwiczenia modułu gaszenia pożarów lasów z użyciem pojazdów GFFFV Białystok

 

 

„BÓR 2024”
W dniach 20-22 sierpnia bieżącego roku, na terenie Nadleśnictwa Łomża odbyły się ćwiczenia pk „BÓR 2024”. Zostały one zorganizowane celem praktycznego sprawdzenia, a także doskonalenia możliwości prowadzenia działań ratowniczych oraz organizacji Modułu GFFFV Białystok podczas wyjazdu do działań poza granice kraju w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności.

Moduł GFFFV, czyli?

GFFFV (ang. Ground Forest Fire Fighting using Vehicles) to moduł gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów. Obecnie w ramach Mechanizmu Ochrony Ludności Unii Europejskiej Polska posiada sześć modułów wyspecjalizowanych w gaszeniu pożarów lasów. Moduł GFFFV Białystok jest jednym z nich. Pozostałe pięć mają swoje ulokowanie w Krakowie, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu, a każdy z nich jest całkowicie samowystarczalny. To znaczy, że poza typowym sprzętem gaśniczym, używanym przy pożarach lasów strażacy dysponują też zapleczem logistycznym: namiotami, kontenerami: kwatermistrzowskim, sanitarnym czy wężowym, a także centrum łączności i wszystkim, co potrzebne jest do rozbicia tymczasowej bazy czy obozowiska strażaków w terenie ich działań.

Ćwiczenia trwały trzy dni

Ćwiczenia rozpoczęły się 20 sierpnia alarmowaniem oraz dysponowaniem sił i środków Modułu GFFFV Białystok przez Stanowisko Kierowania Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Zgodnie z obowiązującymi procedurami następstwem dysponowania jest m. in. sprawdzenie dyspozycyjności ratowników, sprawdzenie pojazdów wchodzących w skład Modułu, czy też weryfikacja kompletności i poprawności dokumentacji związanej z wyjazdem.
Kolejnego dnia nastąpiła koncentracja sił i środków w miejscu określonym w dyspozycji.
Tego dnia po weryfikacji dokumentów nastąpił przejazd w kolumnie do rejonu prowadzonych ćwiczeń. W kolumnie przemieszczało się 25 pojazdów, których obsada liczyła łącznie 67 członków. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Łomży zapewnili eskortę strażakom przemieszczającym się w kolumnie.
Następnym elementem była budowa Bazy Operacji oraz realizacja części warsztatowej programu zgrupowania zrealizowana przez instruktorów gaszenia pożarów lasów wchodzących w skład GFFFV Poznań: mł. kpt. Waldemara Wielgosza z Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu, a także  asp. Mariusza Janowicza z Komendy Powiatowej PSP w Gnieźnie.
Trzeci dzień, to już dzień stricte poświęcony realizacji założeń trzech epizodów, które rozegrały się na terenie Nadleśnictwa Łomża w rejonie miejscowości Tabędz.
Kluczowym elementem ćwiczeń był epizod pierwszy, którego tło operacyjne brzmiało: Pracownik Lasów Państwowych pełniący dyżur w Punkcie Alarmowo-Dyspozycyjnym zauważa dym unoszący się nad lasem. Pracownik powiadamia Państwową Straż Pożarną oraz straż leśną o zaistnieniu pożaru. Z uwagi na silny wiatr zachodni pożar rozprzestrzenia się w kierunku miejscowości Tabędz.
W tej sytuacji do zadań strażaków należało przede wszystkim:
rozpoznanie sytuacji pod kątem możliwości prowadzenia działań gaśniczych,
zbudowanie punktu czerpania wody na bazie zbiornika ppoż.,
zorganizowanie wydajnego systemu dostarczania wody,
ustawienie linii obrony przed nadchodzącym frontem pożaru (obrona m. Tabędz),
wystosowanie prośby do Regionalnego Oddziału Lasów Państwowych
o zadysponowanie samolotu gaśniczego Dromader,
zapewnienie łączności z samolotem gaśniczym – pracownik Lasów Państwowych,
wyznaczenie koordynatora operacji lotniczych do współpracy ze statkami powietrznymi LP,
zapewnienie ciągłości podawania wody przez 30 min.
Równolegle odbyły się dwa inne epizody, podczas których tłem operacyjnym były sytuacje gdy: Podczas dojazdu straży leśnej do działań gaśniczych w ok. miejscowości Tabędz pracownicy Lasów Państwowych zauważają pożar w młodniku znajdującym się w niedalekim sąsiedztwie, a także gdy: pracownik Lasów Państwowych pełniący dyżur w PAD (Punkt Alarmowo Dyspozycyjny) zauważa alarm o unoszącym się dymie, który przemieszcza się w kierunku północnym względem wieży p.poż. Poinformowane zostają służby ratownicze tj. Państwowa Straż Pożarna oraz straż leśna.
Podczas realizacji powyższych obu epizodów strażacy mieli za zadanie między innymi:
rozpoznanie sytuacji pod kątem możliwości prowadzenia działań gaśniczych,
wykonanie dojścia do miejsc punktowego pożaru – wycinka drzew, usunięcie powalonych drzew,
ugaszenie pożaru punktowego.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top