Podlaska KAS zabezpieczyła 50 kg tytoniu w przesyłkach kurierskich

Podlaska KAS zabezpieczyła 50 kg tytoniu w przesyłkach kurierskich

Przesyłki kurierskie z nielegalnym tytoniem do palenia

50 kilogramów nielegalnego tytoniu do palenia znaleźli funkcjonariusze białostockiej KAS podczas kontroli przesyłek w sortowni firmy kurierskiej. Szacunkowa wartość rynkowa tej kontrabandy sięga 40 tys. zł – podała we wtorek (18.01) administracja celno-skarbowa.

Nielegalny towar był w piętnastu paczkach adresowanych do odbiorców w województwie podlaskim. Gdyby trafił do obrotu, budżet państwa straciłby 50 tys. zł – poinformował oficer prasowy podlaskiej KAS podkom. Maciej Czarnecki.

Tytoń został zabezpieczony do postępowań karnych skarbowych. Sprawy prowadzi Podlaski Urząd Celno-Skarbowy w Białymstoku.

W 2022 roku funkcjonariusze celno-skarbowi z Białegostoku podczas kontroli przesyłek kurierskich i pocztowych zabezpieczyli ok. 1,5 tony nielegalnego tytoniu. Rok wcześniej – nieco ponad tonę.

Kontrole takich przesyłek prowadzone są nie tylko w magazynach firm kurierskich, ale też przez grupy mobilne administracji skarbowej na drogach, nierzadko również z wykorzystaniem skanerów rtg i psów wyszkolonych do takich zadań. Kontroli podlegają nie tylko przesyłki zagraniczne, ale i w obrocie wewnętrznym.

KAS przestrzega przed kupowaniem tytoniu z nielegalnych źródeł.

To nie tylko straty dla budżetu państwa i nieuczciwa konkurencja dla legalnie działających przedsiębiorców. Kupując towar z nielegalnego źródła nigdy nie mamy pewności, jakie substancje zawiera i czy są one bezpieczne dla zdrowia. W nielegalnych przetwórniach i krajalniach wykorzystywane są zanieczyszczone lub spleśniałe liście tytoniu” – podkreśla.

KAS przypomina, że na odpowiedzialność karną naraża się nie tylko osoba, która sprzedaje tytoń do palenia bez polskich znaków akcyzy, bo również odbiorcom paczek z nielegalnym tytoniem grozi mandat lub grzywna orzeczona przez sąd.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top