Podlaska Wojewódzka Konserwator Zabytków podsumowała działania WUOZ w Białymstoku

Podlaska Wojewódzka Konserwator Zabytków podsumowała działania WUOZ w Białymstoku

Podsumowanie działań WUOZ w Białymstoku w 2022 r.

29 marca 2023 roku, podczas konferencji prasowej, prof. dr hab. Małgorzata Dajnowicz – Podlaska Wojewódzka Konserwator Zabytków podsumowała działania Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku w 2022 roku.

W ubiegłym roku do rejestru zabytków województwa podlaskiego zostało wpisanych 46 obiektów, w tym: 8 zabytków nieruchomych oraz 38 zabytków ruchomych. Mowa m.in. o trzech ołtarzach z kościoła parafialnego pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Dąbrowie Białostockiej, ołtarzu bocznym wraz z tabernakulum oraz obrazie „Matki Bożej Różańcowej ze Św. Dominikiem wraz z ramą z kościoła pw. Św. Jakuba Apostoła w Bakałarzewie, kościele parafialnym pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Kuczynie, moście na rzece Narew, dźwigu obrotowym na platformie kolejowej z Muzeum Kolejnictwa w Czeremsze, czy polichromii z kościoła pw. Św. Wojciecha Biskupa Męczennika w Szczepankowie i mozaice – barwnej abstrakcji autorstwa Antoniego Szymaniuka.

Do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku w 2022 roku wpłynęło 67 wniosków o przyznanie dotacji na finansowanie prac remontowo-konserwatorskich przy podlaskich zabytkach. Podlaska Wojewódzka Konserwator Zabytków udzieliła 44 dotacji. Rozdysponowano ponad 2,2 mln złotych.

W 2022 roku Podlaska Wojewódzka Konserwator Zabytków wydała ponad 300 decyzji oraz niespełna 2000 pozwoleń.

Niezmiennie Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków upowszechniał wiedzę o podlaskich zabytkach. 2022 rok obfitował w szereg aktywności. Pałac Hasbacha odwiedzili uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Białymstoku. Podczas krótkiego spaceru po pałacu, młodzież zapoznała się z historią obiektu oraz otaczającego go parku, wraz ze Stowarzyszeniem Miłośników Starej Motoryzacji i Techniki „Moto Retro” zorganizowaliśmy wystawę pojazdów zabytkowych. Obiekty techniki zostały zaprezentowane na parkingu przed siedzibą urzędu.

Ważnym wydarzeniem, którego organizatorem była Podlaska Wojewódzka Konserwator Zabytków, był Konwent Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków.

Wrzesień 2022 roku to czas konferencji prasowej, w trakcie której wraz z  policjantami z Wojewódzkiej Komendy Policji w Białymstoku oraz Podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej zaprezentowano unikalne odkrycie z terenu naszego województwa.  Mowa o biżuterii wczesnośredniowiecznej składającej się z blisko 50 ozdób datowanych na X/XI w.

U schyłku 2022 roku, wytypowany przez prof. dr hab. Małgorzatę Dajnowicz obiekt – dworzec PKP w Białymstoku zdobył I wyróżnienie w konkursie „Zabytek Zadbany”. Ubiegły rok zakończył się publikacją 28. Zeszytu Biuletynu Konserwatorskiego Województwa Podlaskiego.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top