Podlaskie. Kasacja obrońcy od wyroku 25 lat więzienia za brutalne zabójstwo w Dziadkowicach

Podlaskie. Kasacja obrońcy od wyroku 25 lat więzienia za brutalne zabójstwo w Dziadkowicach

Do Sądu Najwyższego wpłynęła kasacja obrońcy od prawomocnego wyroku wobec 44-letniego mężczyzny, skazanego na 25 lat więzienia za brutalne zabójstwo jego znajomego w Dziadkowicach (Podlaskie). Sprawa ma być rozpoznana w marcu

Przed sądami obu instancji obrona chciała uniewinnienia. W apelacji – ewentualnie uchylenia wyroku i zwrotu sprawy do pierwszej instancji lub niższego wyroku nie za zabójstwo, a za spowodowanie obrażeń, które skutkowały śmiercią.

Do zbrodni w Dziadkowicach doszło w lipcu 2021 roku

Według ustaleń śledztwa Prokuratury Rejonowej w Białymstoku, oskarżony działał z zamiarem bezpośrednim zabójstwa. Najpierw uderzył ofiarę butelką w głowę, powalając mężczyznę na ziemię, potem kopał go i bił pięściami po całym ciele (w tym po głowie), a potem jeszcze zdarł z niego ubranie i zadawał kolejne ciosy m.in. rozbitą butelką, okaleczając ciało.

Biegli z zakresu medycyny sądowej, którzy przygotowali opinię w tej sprawie podkreślali, że w swojej praktyce zawodowej nie spotkali się z taką liczbą obrażeń. Było to 75 ran ciętych, kilkanaście tłuczonych, blisko sto siniaków i ponad pół tysiąca otarć.

Zakrwawione zwłoki znaleźli – w krzakach przy sklepie w Dziadkowicach – przechodnie.

Policja zatrzymała początkowo czterech mężczyzn, wśród nich właśnie 44-latka, mieszkańca wsi z okolic Dziadkowic. Według ustaleń śledczych, był on skonfliktowany z ofiarą i to mogło być motywem zbrodni. Kilka lat wcześniej był skazany za kradzież z włamaniem na jego szkodę.

Zatrzymani byli w grupie mężczyzn, która niedaleko sklepu piła alkohol i to tam doszło do kłótni zakończonej zabójstwem.

Oskarżonemu groziło dożywocie.

Do zarzutów ostatecznie nie przyznał się, choć w pierwszych wyjaśnieniach to zrobił. Potem twierdził jednak, że został do tego przymuszony przez przesłuchujących go policjantów.

Sąd Okręgowy w Białymstoku, jako pierwsza instancja, skazał go na 25 lat więzienia.

Zgodnie z wnioskiem pełnomocnika oskarżycieli posiłkowych, skazany ma też zapłacić piątce dzieci zmarłego łącznie 100 tys. zł zadośćuczynienia (po 20 tys. zł każdemu) i pokryć ich wydatki procesowe.

Prokuratura chciała 25 lat więzienia, więc apelacji w tej sprawie nie składała. Nie zrobił też tego pełnomocnik dzieci zmarłego, ale wyrok zaskarżył obrońca. Sąd Apelacyjny w Białymstoku nie znalazł żadnych okoliczności łagodzących i karę utrzymał, oddalając apelację obrońcy.

Kasację złożoną przez obrońcę SN skierował na posiedzenie zaplanowane na marzec – wynika z informacji uzyskanych przez PAP w tym sądzie. (PAP)

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top