Podlaskie szpitale wojewódzkie będą współpracować z bankiem mleka kobiecego

Podlaskie szpitale wojewódzkie będą współpracować z bankiem mleka kobiecego

Podlaskie szpitale wojewódzkie: w Białymstoku, Łomży i Suwałkach będą współpracować z bankiem mleka kobiecego, który od stycznia działa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym (USK) w Białymstoku

We wtorek w Białymstoku podpisano porozumienie w tej sprawie.

Bank mleka kobiecego w USK jest jedynym takim w regionie.

USK i szpitale wojewódzkie to największe szpitale w Podlaskiem.

Naczelna pielęgniarka USK w Białymstoku, certyfikowany doradca laktacyjny dr Barbara Bebko przypomniała we wtorek na konferencji prasowej, że pozyskiwane do banku mleko służy najmniejszym pacjentom Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii szpitala USK, wcześniakom, które rodzą się z niską masą urodzeniową, wymagają prawidłowego, optymalnego żywienia.

Na podstawie zawartego we wtorek porozumienia ze szpitalami wojewódzkimi, mleko z banku będą mogły otrzymywać także wcześniaki ze szpitali wojewódzkich – wyjaśniła Bebko.

Dyrektor szpitala wojewódzkiego w Łomży Jarosław Pokoleńczuk wyjaśnił, że podpisane porozumienie dotyczy współpracy zarówno przy pozyskiwaniu mleka, jak i wykorzystywaniu potem tego pokarmu, podawania go noworodkom.

„Nie wszystkie mamy są w stanie karmić same, a chyba nie ma nic lepszego (dla zdrowia dziecka – PAP) niż mleko matki” – dodał.

Dr Barbara Bebko przypomniała, że bank mleka działa według określonych procedur. Mleko do banku mogą przekazywać karmiące mamy, które mają nadmiar pokarmu przy karmieniu swojego dziecka. Muszą być do tego zakwalifikowane, badane jest też mleko.

„Nie każda mama, która ma nadmiar pokarmu może być dawcą” – zaznaczyła Bebko. Podała, że procedury kwalifikacyjne przeszło dotąd kilkanaście mam – dawczyń mleka. Są przeszkolone jak pozyskać pokarm, oznakować go, jak odpowiednio przechować w domu. Szpital mleko od nich odbiera. „Trochę to działa na zasadach honorowego krwiodawstwa” – powiedziała Bebko.

Bank mleka kobiecego w USK powstał w ramach wygranego w 2023 r. przez ten szpital konkursu ministerstwa zdrowia. Szpital dostał na ten cel 1 mln zł. Samorząd województwa podlaskiego przekazał natomiast 100 tys. zł. Za te pieniądze szpital kupił m.in. potrzebny sprzęt laboratoryjny.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki poinformował, że będzie wnioskował do radnych sejmiku województwa o przekazanie na bank mleka kolejnych 300 tys. zł. Wniosek ma być złożony w marcu lub kwietniu.(PAP)

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top