Policyjna akcja „Znicz 2023” – FILM

Policyjna akcja „Znicz 2023” – FILM

Podlascy policjanci apelują o zwiększoną ostrożność podczas Dnia Wszystkich Świętych

W okresie „Wszystkich Świętych” licznie odwiedzimy groby naszych bliskich zmarłych. Jest to trudny czas dla uczestników ruchu drogowego, a dla policjantów okres wytężonej pracy. Wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno kierującym, jak i pieszym

– Codziennie bezpieczeństwa podróżujących i pieszych przy nekropoliach będzie pilnować kilkuset funkcjonariuszy, głównie ruchu drogowego. Policjantów będzie można spotkać na drogach, ale też przy przejściach dla pieszych. A to wszystko po to, by zadbać o bezpieczeństwo – mówi podkom. Marcin Gawryluk z KWP w Białymstoku.

Do zadań policjantów pełniących w tym czasie służbę będzie należało zapewnienie płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych kraju, jak i drogach prowadzących do cmentarzy. W miejscach występowania znaczących spowolnień i utrudnień policjanci będą kierować ruchem. Stosowanie się do poleceń i wskazówek funkcjonariuszy z pewnością ułatwi wszystkim poruszanie się w zatłoczonych rejonach.

Policjanci ruchu drogowego będą pomagać bezpiecznie dostać się podróżującym w miejsca, które tradycyjnie odwiedzamy w czasie świąt. Będą także reagować na popełniane wykroczenia, w szczególności te, które stanowią główną przyczynę wypadków drogowych, między innymi na przekraczanie dozwolonych limitów prędkości. Zwrócą również uwagę na stan trzeźwości i stan psychofizyczny kierujących pojazdami, a także na nieprawidłowe zachowania kierowców samochodów wobec pieszych – mówi podkom. Marcin Gawryluk z KWP w Białymstoku.

Pieszych uczulamy natomiast, aby podczas korzystania z drogi mieli na uwadze własne bezpieczeństwo. Noszenie odblasków w sposób widoczny dla kierowców podniesie znacząco bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu – dodaje podkom. Marcin Gawryluk.

W celu usprawnienia dojazdu do cmentarzy wprowadzone zostaną zmiany organizacji ruchu. Warto zapoznać się z nimi jeszcze przed wyjazdem w trasę.

Z uwagi na utrudnienia, które mogą występować w tym okresie w ruchu drogowym zalecamy korzystanie z transportu publicznego. Tym bardziej, że w wielu miastach zostaną uruchomione specjalne linie kursujące z dużą częstotliwością – mówi podkom. Marcin Gawryluk.

Policjanci przypominają także, że w dniach: 31 października w godz. 18.00 – 22.00, 1 listopada w godz. 8.00 – 22.00, obowiązuje zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 t, z wyłączeniem autobusów oraz niektórych innych pojazdów ze względu na rodzaj wykonywanego przewozu.

W promowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym po raz kolejny włączyła się firma Screen Network S.A., która wyświetli na ekranach rozmieszczonych na terenie całego kraju spot pt. „Bezpieczeństwo na drodze – bądź odpowiedzialny”.

Pamiętajmy więc o zachowaniu rozsądku i zadbaniu o bezpieczeństwo swoje i innych, aby ten czas pamięci o zmarłych przebiegł spokojnie.

– Apelujemy aby nie jeździć na pamięć. Prosimy też pieszych, aby wzięli ze sobą odblaski. Wtedy będą lepiej widoczni – podkreśla podkom. Marcin Gawryluk.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top