Ponad 100 tys. zł straciła niedoszła inwestorka w akcje paliwowe mieszkanka okolic Białegostoku

Ponad 100 tys. zł straciła niedoszła inwestorka w akcje paliwowe mieszkanka okolic Białegostoku

Ponad 100 tys. zł straciła niedoszła inwestorka w akcje paliwowe

Ponad 104 tys. zł straciła mieszkanka okolic Białegostoku przekonana, że inwestuje w akcje koncernu paliwowego. 57-latka zainstalowała w komputerze aplikację do zdalnej obsługi urządzenia i przelewała pieniądze na rzekome inwestycje – podał w poniedziałek zespół prasowy podlaskiej policji.
Oszustwo zaczęło się od ogłoszenia internetowego zachęcającego do inwestycji w akcje. Kilka miesięcy temu kobieta zainteresowała się tą ofertą, została przekierowana na stronę internetową, podała swoje dane do kontaktu.

 

Zadzwoniła do niej osoba podająca się za „pracownika akademii inwestowania” w koncernie paliwowym. Mówiła o inwestowaniu w rynek ropy naftowej, złota i w kryptowaluty. Gdy 57-latka wyraziła zainteresowanie, zadzwoniła do niej kolejna osoba, tym razem miał to być analityk. On polecił instalację oprogramowania do zdalnej obsługi. Zapewniał, że chodzi o nadzór prawidłowości działań inwestorki.

 

Kobieta zaczęła przelewać pieniądze na wskazane jej konta. Zaczęło się od małych kwot, ale gdy 57-latka dostała informację, że zaczęła zarabiać, wpłacane kwoty rosły.

 

„Gdy chciała wypłacić zarobione pieniądze, dowiedziała się, że konto jest zablokowane. Aby je odblokować, musi wpłacić kolejne pieniądze. Wówczas zorientowała się, że padła ofiarą oszustów. Straciła ponad 104 tys. zł” – podała policja.

 

Wciąż apeluje ona o ostrożność przy podejmowaniu takich decyzji finansowych i przypomina, by stosować zasadę ograniczonego zaufania zarówno w świecie realnym, jak i w internecie i nikomu nie udostępniać danych służących logowaniu do rachunków bankowych. Przypomina również metody działania oszustów, którzy m.in. odsyłają na fałszywe strony internetowe wyłudzające dane do kont bankowych, czy – podając się za konsultantów bankowych – zachęcające do instalacji aplikacji typu Any Desk, które pozwalają na nielegalny dostęp do kont.(PAP)

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top