Ponad 150 mln zł rządowego wsparcia na 231 zabytków

Ponad 150 mln zł rządowego wsparcia na 231 zabytków

Ponad 150 mln zł rządowego wsparcia dla 231 obiektów: Zabytki w województwie podlaskim odzyskają dawny blask

Lokalne samorządy otrzymają nawet do 3,5 mln zł na remont lub odbudowę zabytków. Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, wicewojewoda podlaski Tomasz Madras oraz podlascy parlamentarzyści i samorządowcy poinformowali w piątek dziennikarzy o wsparciu z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, jakie trafi do naszego regionu. W budżecie krajowym jest 2,5 mld zł na przeszło 4800 projektów, z czego ponad 150 mln zł otrzyma 231 zabytkowych obiektów w Podlaskiem.

 – Program w skali kraju to 2,5 mld zł. Pozwoli w gminach i powiatach w naszym województwie diametralnie zmienić oblicze obiektów wpisanych do rejestru lub ewidencji zabytków. Na liście jest wiele projektów o różnych kwotach dofinansowania – do 150 tys. zł, do 500 tys. zł, a największe opiewają na 3,5 mln zł – mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Dzięki rządowemu wsparciu historyczne budynki w odzyskają swoje piękno. Remont pozwoli przywrócić im komfort użytkowania – w wielu zabytkach mieszczą się szkoły, urzędy czy domy kultury. Tchnie w nie również nowe życie, by mogły służyć mieszkańcom przez kolejne lata. –Beneficjantami Rządowego Programu Odbudowy Zabytków są jednostki samorządu terytorialnego, choć odbiorcami docelowymi są różne podmioty – zaznaczył wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Wicewojewoda podlaski Tomasz Madras zacytował słowa premiera Mateusza Morawieckiego. – W każdej miejscowości i regionie Polski można znaleźć lokalne perełki. One przyciągają turystów, budują piękno, poczucie dumy mieszańców wsi, miast regionów. Tak samo jest na Podlasiu. Ten program to wsparcie nie tylko dla konkretnych parafii, instytucji, ale też wszystkich mieszkańców i samorządów – zaznaczył wicewojewoda podlaski. Jak dodał, wizytówka miasta i regionu, czyli Archikatedra Białostocka przy rynku Kościuszki również skorzysta z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. – Każdy turysta, który chce poznać Białystok, na pewno trafi do katedry. Dzięki temu, że mamy ponad 3,5 mln na jej remont, będzie to miejsce jeszcze piękniejsze i lepiej będzie świadczyć o naszym mieście i całym regionie – powiedział wicewojewoda podlaski.

Rządowy Program Odbudowy Zabytków w Podlaskiem

Z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków do województwa podlaskiego trafi ponad 146 mln zł na 229 projektów.

W większości remonty i prace konserwatorskie będą dotyczyły obiektów sakralnych – jak choćby katedry białostockiej, – województwo podlaskie otrzymało na ten cel ponad 3,2 mln zł. Wsparcie otrzyma przykładowo także Gmina Dąbrowa Białostocka na remont kościoła pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika (ponad 1,2 mln zł), a Gmina Zabłudów zajmie się renowacją cerkwi pw. św. Kosmy i Damiana w Rybołach, na co otrzymała prawie 500 tys. zł.

 

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top