Prawie 8 tysięcy osób z województwa podlaskiego stanie w tym roku do kwalifikacji wojskowej

Prawie 8 tysięcy osób z województwa podlaskiego stanie w tym roku do kwalifikacji wojskowej

17 kwietnia rozpocznie się kwalifikacja wojskowa

Prawie 8 tysięcy osób z województwa podlaskiego stanie w tym roku do kwalifikacji wojskowej, która rozpocznie się 17 kwietnia i potrwa do 21 lipca.

 

W tym roku przed komisjami lekarskimi – powiatową i ewentualnie wojewódzką – stanie głównie rocznik 2004, ale kwalifikacji podlegają również osoby, które są z roczników wcześniejszych, a jej nie odbyły oraz ci, którym wcześniej stan zdrowia nie pozwalał na pozytywny wynik, ale była to czasowa niedyspozycja – wyjaśniał podczas konferencji prasowej (12.04)  wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Sprawdzian obowiązkowy

Obwieszczenie o przeprowadzeniu kwalifikacji wojskowej na terenie województwa podlaskiego wojewoda wydał 31 marca 2023 roku.

Celem kwalifikacji jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby wojskowej osób podlegających obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji oraz tych, które zgłosiły się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, a mają ukończony 18 rok życia.

Podczas konferencji prasowej wojewoda przypomniał, iż zgodnie z uchwaloną w ubiegłym roku ustawą o obronie ojczyzny, obowiązek obrony naszego kraju spoczywa na wszystkich obywatelach, którym pozwalają na to wiek i zdrowie.

W tym roku wezwanie na kwalifikację wojskową otrzyma 7936 osób z regionu, w tym 5518 osób z rocznica 2004 oraz 395 kobiet.

– To głównie kobiety, które kończą studia lekarskie, weterynaryjne, ale i kierunki techniczne – np. wykształcenie morskie również predysponuje do wzięcia udziału w kwalifikacji – poinformował Bohdan Paszkowski.

Powołanych zostało 17 komisji lekarskich w każdym powiecie. W tym roku kandydaci po raz pierwszy wezmą udział w obowiązkowych badaniach psychologicznych.

Nie ma czego się bać

Na kwalifikację wojskową należy zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, posiadaną dokumentację medyczną oraz dokumenty potwierdzające wykształcenie (szczegółowy wykaz w obwieszczeniu).

– Chciałbym uspokoić wszystkich, którzy dostaną wezwanie, że kwalifikacja to nic strasznego. Podejść należy do niej odpowiedzialnie, ale potraktować ją możemy również jako szansę – na sprawdzenie swojego stanu zdrowia oraz możliwość spotkania się z żołnierzami – mówił płk Jarosław Kowalewski, szef Ośrodka Zamiejscowego w Białymstoku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

Razem z wojewodą zwrócili uwagę, iż bezpośredni kontakt z żołnierzami jest ważny ze względu na coraz większą liczbę jednostek wojskowych tworzonych w regionie, które mogą być dobrym miejscem pracy. Kwalifikacja będzie także okazją do zapoznania się z ofertą czterech wojskowych uczelni.

– Zachęcamy do tego, żeby wykonać obowiązek obywatelski i stawić się na komisji w określonym terminie – podsumował wojewoda.

Terminy rozpoczęcia kwalifikacji w poszczególnych powiatach znajdują się w obwieszczeniu.

 

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top