Prawosławni obchodzą Wigilię Bożego Narodzenia

Prawosławni obchodzą Wigilię Bożego Narodzenia

Prawosławni obchodzą w sobotę (6.01) Wigilię świąt Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego

Przypada ona trzynaście dni po Wigilii u katolików, czyli 6 stycznia.

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny kalendarza juliańskiego używa do ustalania dat większości świąt religijnych, w tym właśnie Bożego Narodzenia. Według danych polskiej Cerkwi, stosuje ten kalendarz ponad 90 proc. parafii prawosławnych w kraju. Zwłaszcza we wschodniej części Polski, w tym w województwie podlaskim, gdzie są największe w kraju skupiska prawosławnych.

Wigilia to dzień ścisłego postu i już poranne nabożeństwa mają wyjątkowy bożonarodzeniowy charakter – mówi ks. Anatol Szymaniuk z Białegostoku.

Skromną kolację rozpoczyna dzielenie się prosforą i „kutią”, czyli gotowaną pszenicą bądź pęczakiem czy też ryżem z miodem, makiem i bakaliami. Prosfora to mały okrągły chlebek, który jest używany w cerkwi prawosławnej do konsekracji i komunii. Ma inne znaczenie niż katolicki opłatek. Wierni po zakończeniu św. liturgii jedzą ją na czczo.

Kolacja wigilijna jest pierwszym posiłkiem, dlatego rozpoczyna się od dzielenia prosforą – dodaje ks. Anatol Szymaniuk.

W dzień wigilijny, po południu, w cerkwiach odbywają się nabożeństwa całonocnego czuwania, a już w nocy, wierni pójdą do świątyń na pierwszą bożonarodzeniową liturgię.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top