Prof. Marian Szamatowicz będzie honorowym obywatelem Białegostoku

Prof. Marian Szamatowicz będzie honorowym obywatelem Białegostoku

Prof. Marian Szamatowicz będzie honorowym obywatelem Białegostoku. Tak (15.01) zdecydowali miejscy radni

Zespół lekarzy pod kierownictwem prof. Mariana Szamatowicza doprowadził w listopadzie 1987 r. do pierwszych w Polsce narodzin dziecka poczętego metodą in vitro.

Inicjatorem uhonorowania 89-letniego profesora Mariana Szamatowicza był przewodniczący podlaskiej Platformy Obywatelskiej poseł Krzysztof Truskolaski. Pomysł poparli i zgłosili jako projekt uchwały białostoccy radni Koalicji Obywatelskiej, m.in. przewodniczący Rady Miasta Łukasz Prokorym, który podkreślał: „prof. Szamatowicz i jego zespół odegrali kluczową rolę nie tylko w rewolucji medycznej, ale także w transformacji społecznej, wpływając na sposób, w jaki społeczeństwo rozmawia o in vitro i problemach związanych z niepłodnością”.

Głos w tym punkcie obrad zabrał radny Prawa i Sprawiedliwości Paweł Myszkowski – jedna z dwóch osób, które zagłosowały przeciw: „gdyby prof. Szamatowicz dokonał transplantacji serca, na przykład znalazł lekarstwo na chorobę Alzheimera, to nikt z nas tutaj obecnych nie miałby najmniejszych wątpliwości, że jest to sukces ogromny i nie ma tej drugiej strony medalu”. Mówił, że w dyskusji publicznej o in vitro podnoszone są dwie kwestie. „Metoda in vitro umożliwia poczęcie i narodzenie dziecka, a także że jest kosztowna. Natomiast rzadziej mówi się o tym, co się dzieje z tymi, którzy nie mają szansy się narodzić” – argumentował Paweł Myszkowski.

Za przyjęciem uchwały zagłosowało 16 radnych, dwoje było przeciw, dwie osoby wstrzymały się od głosu, jedna była nieobecna, a siedem nie wzięło udziału w głosowaniu.

Uroczyste wręczenie aktu nadania honorowego obywatelstwa zaplanowano na 17 lutego w Auli Magna pałacu Branickich w Białymstoku.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top