Przez Białystok przeszedł XXI Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych

Przez Białystok przeszedł XXI Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych

Ulicami Białegostoku przeszedł XXI Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych

Ponad tysiąc osób przeszło (9 maja) przez centrum Białegostoku w Marszu Godności Osób Niepełnosprawnych. Wydarzenie organizowane jest po to, by zwrócić uwagę na problemy, z jakimi niepełnosprawni i ich rodziny muszą stawiać czoło każdego dnia. Oprócz bohaterów marszu szli ich bliscy, przyjaciele, opiekunowie. Tak, jak każdego roku, towarzyszyli im przedstawiciele Urzędu Miejskiego i władz Białegostoku.

Przy ul. Lipowej gromadzili się od godz. 9.30. Organizacje pozarządowe, instytucje prowadzące ośrodki opieki i terapii dla niepełnosprawnych dzieci i osób dorosłych przyprowadziły swoich podopiecznych. Przyszli uczniowie szkół specjalnych i rodzice ze swoimi niepełnosprawnymi dziećmi. XXI Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych wyruszył o godz. 10.00. Wszyscy przeszli przez Rynek Kościuszki pod Ratusz. Organizatorem dorocznego marszu jest Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Niepełnosprawnych Intelektualnie „Aktywni”.

Jakiegoś szczególnego hasła w tym roku nie mamy, ale idziemy po to, żeby zademonstrować jak dużo jest osób z niepełnosprawnościami. Walczymy o godność tych osób, o ich prawa, o to żeby były przestrzegane. Żeby te osoby nie musiały walczyć o swoje prawa, no bo prawa po prostu przynależą wszystkim – mówi Ludmiła Bogalska, prezes Stowarzyszenia „Aktywni”.

Wydaje mi się, że teraz jest więcej tego ułatwienia dla osób niepełnosprawnych poprzez podjazdy różnego typu, a kiedyś to nie było takiego czegoś, były wszędzie schody – mówi Klaudia jedna z uczestniczek Marszu.

Któż z nas nie ma dysfunkcji różnych i jest stuprocentowo sprawny? Zresztą ta niepełnosprawność to się może każdemu człowiekowi w każdym momencie przydarzyć. Warto o tym pamiętać – podkreśla prezes Stowarzyszenia „Aktywni”.

Finansowo wspiera to wydarzenie Miasto Białystok.

O idei tego marszu staramy się pamiętać każdego dnia naszej pracy na rzecz miasta i mieszkańców – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Dlatego od wielu lat zmieniamy Białystok nie tylko likwidując bariery architektoniczne, ale również organizując opiekę wytchnieniową, mieszkania treningowe i adaptacyjne. Wspomagamy działalność asystentów osób niepełnosprawnych, trenerów pracy i różne działania promujące aktywność społeczną i niezależność osób niepełnosprawnych. Osoby z niepełnosprawnościami mogą też liczyć na wsparcie pełnomocnika Prezydenta Miasta do spraw Osób z Niepełnosprawnościami. Szukamy wspólnych rozwiązań, by w Białymstoku wszystkim żyło się jak najlepiej – dodał prezydent Białegostoku.

Po marszu na placu przed Ratuszem rozpoczął się festyn integracyjny

Na uczestników czekało wiele atrakcji. Były m.in. występy muzyczne, taneczne, gry oraz zabawy integracyjne. Nie zabrakło stoisk prezentujących dorobek osób niepełnosprawnych. Były też stoiska informacyjno-promocyjne szkół, instytucji, i organizacji działających na rzecz niepełnosprawnych.

 

 

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top