Przez region przechodzą burze; IMGW ostrzega przed podniesieniem się poziomu rzek

Przez region przechodzą burze; IMGW ostrzega przed podniesieniem się poziomu rzek

Przez region przechodzą burze; IMGW ostrzega przed podniesieniem się poziomu rzek

W sobotę (5.08) przed południem w Podlaskiem miejscami występują burze, którym towarzyszą opady deszczu – poinformował IMGW, dodając, że w związku z opadami deszczu możliwe jest gwałtowne podniesienie się poziomu wody w rzekach i lokalne podtopienia.

W Podlaskiem w sobotę obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczące występowania burz z gradem.

Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w komunikacie wydanym w sobotę przed południem, w regionie miejscami występują burze, którym towarzyszą umiarkowane i silne opady deszczu o natężeniu od 3-5 mm/10 min, a przejściowo także ok. 10 mm/10 min. Nie odnotowano istotnych porywów wiatru, lokalnie występują opady gradu.

Synoptycy prognozują, że burze będą stopniowo przemieszczać się na północ i północy wschód regionu.

„W najbliższym czasie ilość burz i natężenie opadów z nimi związanych będzie utrzymywało się na podobnym lub nieco silniejszym poziomie” – podało IMGW.

W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu o charakterze burzowym IMGW wydał w sobotę ostrzeżenia o gwałtowanym wzroście stanu wód. Dotyczy to obszaru rzek: Narew, Supraśl, Biebrza, Pisa, Bug, Nurzec, Leśna, Niemen (w woj. podlaskim) i Liwiec (w woj. mazowieckim i podlaskim).

„W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W miejscach wystąpienia szczególnie intensywnych opadów punktowo istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych” – podał IMGW. (PAP)

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top