PSP: Rośnie liczba interwencji związanych z silnym wiatrem i intensywnymi opadami

PSP: Rośnie liczba interwencji związanych z silnym wiatrem i intensywnymi opadami

Rośnie liczba interwencji związanych z silnym wiatrem i intensywnymi opadami deszczu – poinformował w środę PAP rzecznik prasowy komendanta głównego PSP bryg. Karol Kierzkowski

Dodał, że strażacy usuwają m.in. drzewa, które przewróciły się na budynki lub drogi oraz wypompowują wodę.

„Jesteśmy w ciągłej gotowości. Interwencje dotyczą głównie zwalonych drzew, które oparły się na budynkach lub przewróciły na drogi. Jest dużo podtopień” – przekazał bryg. Karol Kierzkowski.

Dodał, że duża liczba interwencji rośnie średnio o ok. 100 na godzinę. Strażacy przygotowują się też na ewentualną, kolejną falę burz.

Obecnie najgorsza sytuacja jest we wschodniej części kraju. W środę do godziny 10 strażacy odnotowali 547 zgłoszeń dotyczących usuwania skutków silnego wiatru oraz opadów deszczu. Najwięcej zdarzeń miało miejsce na terenie województwa lubelskiego – 163, podkarpackiego – 83, warmińsko-mazurskiego – 53, mazowieckiego – 36 i małopolskiego – 40.

Podlascy strażacy do godziny 10 odnotowali blisko 90 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków po burzy jaka przeszła przez region w nocy z 29 na 30 sierpnia.

 – Najwięcej na terenie powiatów: białostockiego (15), sokólskiego (15), hajnowskiego (10). Działania polegały na usuwania połamanych drzew tarasujących drogi przejazdowe. W działania zaangażowanych było 433 ratowników i 88 pojazdów. W zdarzeniach nie odnotowano osób poszkodowanych – poinformował mł. bryg. Piotr Chojnowski – rzecznik prasowy Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Wcześniej PSP informowała, że ostatniej doby zanotowano 1405 zgłoszeń związanych z wiatrem i opadami, a do największej liczby zdarzeń doszło w województwach: małopolskim – 302, lubelskim – 291, podkarpackim – 280 i mazowieckim – 142.

Odnotowano 91 uszkodzonych budynków mieszkalnych i gospodarczych, najwięcej w Małopolsce – 59, na Podkarpaciu – 12 i w woj. świętokrzyskim – 9.

We wschodniej części kraju obowiązują alerty pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem. Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują w części województwa lubelskiego i podlaskiego oraz na wschodnich krańcach województwa mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. Instytut prognozuje tam burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 30 do 40 mm, oraz porywy wiatru do 80 km/h. Miejscami grad.

Alerty pierwszego stopnia obowiązują natomiast w województwach: warmińsko-mazurskim, mazowieckim, świętokrzyskim, małopolskim, podkarpackim oraz w zachodniej części województwa podlaskiego i południowej części województwa lubelskiego.

Prognozowane są tam burze, którym miejscami mogą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 do 30 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Miejscami grad.(PAP)

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top