Recykling elektroodpadów w Białymstoku
Mieszkańcy Białegostoku od jakiegoś czasu korzystają ze specjalistycznych pojemników na elektryczne śmieci, wyróżniających się charakterystycznym czerwonym kolorem
W ramach umowy, którą Miasto podpisało z Fundacją Odzyskaj Środowisko i firmą MB Recycling, na terenie miasta dostępne są 93 takie „elektrobudki” – poinformował magistrat.
Umowa z 2022 r. pn. „System Zbierania Elektrycznych Śmieci w Mieście Białystok” zapewnia efektywną gospodarkę pochodzącymi z domowych gospodarstw elektroodpadami, takimi jak zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz baterie.
Charakterystyczne czerwone pojemniki są tak zabezpieczone, że niekontrolowane wyjmowanie z nich odpadów jest niemożliwe. Zostały wyposażone w najnowsze technologie w zakresie monitorowania i obsługi logistycznej. To dlatego, żeby zawartość pojemników nie dostała się w niepowołane ręce. Dzięki temu Miasto nie musi ponosić kosztów naprawy pojemników i ich zabezpieczania, a zebrane odpady są poddawane recyklingowi w zakładach w woj. świętokrzyskim i łódzkim.
– Bardzo dobrze, że mieszkańcy Białegostoku mają możliwość szybkiego i bezpłatnego pozbycia się niepotrzebnego sprzętu. Dzięki rozlokowanym na terenie miasta pojemnikom aż o około 400% zwiększyła się nasza efektywność gospodarki elektroodpadami. Liczby mówią same za siebie. W 2022 roku w Białymstoku zebrano 28 ton elektrośmieci, a w 2023 roku – po rozlokowaniu pojemników – zebrano 128 ton elektrycznych odpadów – podkreśla zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.
Działający już w Białymstoku system nie generuje kosztów po stronie Miasta. Warto pamiętać też, że firma MB Recycling odbiera bezpłatnie duży, zużyty sprzęt, taki jak lodówki czy pralki bezpośrednio z domów i mieszkań białostoczan. W takim przypadku trzeba jednak się z nią skontaktować.