Rekordowe 45 mln złotych trafi do OPP dzięki podatnikom z województwa podlaskiego

Rekordowe 45 mln złotych trafi do OPP dzięki podatnikom z województwa podlaskiego

Prawie 45 mln zł wsparcia otrzymały organizacje pożytku publicznego (OPP) od podatników, którzy swój PIT za 2023 r. rozliczyli w województwie podlaskim.

To kolejny rekord w historii naszego województwa. Jeszcze nigdy OPP nie otrzymały od podlaskich podatników tak wiele podczas jednej kampanii PIT. Od momentu pojawienia się takiej możliwości, OPP otrzymały łącznie od podatników z naszego województwa 310 mln zł.

Coroczne podsumowanie kampanii PIT, które sporządza podlaska Krajowa Administracja Skarbowa, dostarcza także danych dotyczących kwot przekazanych przez podatników w ramach 1,5 proc. podatku na rzecz OPP. W zeznaniach za 2023 r. podatnicy po raz kolejny zadeklarowali rekordową kwotę odpisu 1,5 proc. na rzecz OPP.

W PITach za 2023 rok 370 tys. podatników z woj. podlaskiego zdecydowało się przekazać na OPP łącznie prawie 45 mln zł. W poprzednim roku było to 37 mln zł. Wzrost o 8 mln zł jest więc mocno widoczny. Ten wysoki wynik osiągnięto m.in. dzięki większej liczbie darczyńców z naszego województwa przekazujących 1,5% podatku. Była ona wyższa o 50 tys. w porównaniu z poprzednim rokiem – poinformował Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy podlaskiej KAS.

Najwyższa kwota na OPP w naszym województwie przekazana przez jednego podatnika to ponad 148 tys. zł. Poniżej można zobaczyć statystyki z poszczególnych urzędów skarbowych:

Gdyby każdy rozliczający się podatnik z woj. podlaskiego, który mógł to zrobić, przekazał 1,5 proc. swojego podatku, do OPP trafiłoby w tym roku blisko 48,2 mln zł. Podatnicy przekazali więc 93,3 proc. całkowitej kwoty, która w ogóle mogła trafić do OPP. Pamiętać bowiem należy, że 1,5 proc. mogą przekazać jedynie tacy podatnicy, którzy mają podatek do zapłacenia. Często zdarza się jednak, że w wyniku zastosowania przysługujących ulg i odliczeń podatnik nie ma podatku do zapłaty i w takich przypadkach nie ma od czego przekazać 1,5 proc. podatku.

Przekazanie 1,5% podatku jest prostą i bezpieczną formą pomocy potrzebującym. W wygodny i szybki sposób podatnicy samodzielnie decydują o tym, co stanie się z częścią ich podatków i jak zostaną te środki wykorzystane. Wystarczy wskazać organizację pożytku publicznego poprzez wpisanie w swoim zeznaniu PIT w odpowiedniej rubryce numeru KRS wybranej OPP oraz kwoty nie wyższej niż 1,5 proc. naszego podatku, a KAS przekaże jej zadeklarowaną część. Warunkiem jednak jest uiszczenie podatku, który wynika z naszego zeznania.

Łącznie, od momentu kiedy w 2004 r. po raz pierwszy pojawiła się możliwość przekazywania organizacjom pożytku publicznego 1 proc. naszego podatku (aktualnie 1,5%), OPP otrzymały od mieszkańców woj. podlaskiego 310 mln zł.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top