Rekordowo ciepły 1 dzień stycznia – w Białymstoku ponad 15°C

Rekordowo ciepły 1 dzień stycznia – w Białymstoku ponad 15°C

Rekordowo ciepły 1 dzień stycznia – w Białymstoku ponad 15°C

IMGW: Rekordy zostały pobite – to była nie tylko wystrzałowa noc, ale i rekordowo ciepła.

Średnia dobowa temp. za ostatnią dobę wyniosła 14°C i jest to anomalia o 14°.

Taka średnia termiczna ma prawo być w maju lub we wrześniu
O godz. 00:00 w Słubicach wciąż było 16,5°C.

W Białymstoku o godzinie 13 termometry wskazywały 16°C

Pierwszego stycznia 2023 roku, o godzinie 3.20 na punkcie pomiarowym w Głuchołazach odnotowano rekordową temperaturę 18,7 stopnia Celsjusza – powiedziała PAP Anna Woźniak z Centralnego Biura Prognoz IMGW-PIB. W Warszawie pobity został rekord dla stycznia dla całej Polski – 18,9 st. C.

Jak powiedziała PAP Anna Woźniak w pierwszym dniu 2023 roku zostały pobite rekordy temperatur dla tego stycznia. W Głuchołazach (opolskie) po godzinie 3 nad ranem termometry wskazywały 18,7 stopnia Celsjusza. Rekord ciepła w ciągu dnia został pobity w Warszawie, gdzie po południu na Okęciu temperatura wyniosła 18,9 stopnia.

„Do tej pory rekord ciepła w styczniu należał do miejscowości Pszenno na Dolnym Śląsku, gdzie w 1999 roku odnotowano 18,6 stopnia na plusie. Dzisiaj na Okęciu mieliśmy 18,9 stopnia, więc mamy już nowy rekord jeżeli chodzi o temperaturę maksymalną w styczniu” – powiedziała Anna Woźniak z IMGW-PIB.

Jak wyjaśniła PAP synoptyk IMGW-PIB, rekordowe temperatury zawdzięczamy napływowi ciepła z południowego-zachodu.

„W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że obecny nad Polską układ baryczny +zaciągnął+ do nas porcję powietrza zwrotnikowego znad Hiszpanii. Już jutro przemieści się ona na wschód. W pierwszej połowie nadchodzącego tygodnia będzie jeszcze stosunkowo ciepło, z przeplatanką rozpogodzeń i deszczu. Na weekend od północnego wschodu może już wrócić do nas prawdziwa zima z opadami deszczu ze śniegiem, a nawet śniegu, choć na tę chwilę nie są to jeszcze prognozy z dużym stopniem prawdopodobieństwa.

W niedzielę nad ranem wysokie temperatury odnotowano także w Słubicach i Legnicy, gdzie temperatura powietrza o 4 rano wynosiła 16,9 stopni Celsjusza. Z kolei w Krakowie o tej godzinie termometry pokazały 3,6 stopnia – poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. (PAP)

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top