Rodzice złożyli już 885 tys. wnioski o wyprawkę szkolną

Rodzice złożyli już 885 tys. wnioski o wyprawkę szkolną

Od 1 lipca rodzice i opiekunowie złożyli ponad 885 tys. wniosków o świadczenie 300 plus z programu „Dobry start”

Wnioski o świadczenie można składać tylko w formie elektronicznej, a pieniądze z programu są wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy.

W ramach programu „Dobry start” uprawnione osoby mogą wnioskować o 300 zł na wyprawkę szkolną dla każdego uczącego się dziecka. Wnioski można składać wyłącznie elektronicznie. Najszybszym i najprostszym sposobem jest skorzystanie z naszej aplikacji mZUS. Termin przyjmowania dokumentów potrwa do 30 listopada – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Świadczenie „Dobry start” przysługuje raz w roku na dziecko, które uczy się w szkole podstawowej, ponadpodstawowej, policealnej czy innej placówce edukacyjnej i jest
w wieku do 20 lat lub do 24 lat w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami.

W ramach programu rodzice – bez względu na dochód – mogą otrzymać jednorazowo 300 zł np. na zakup podręczników, zeszytów, długopisów, flamastrów, czy innego wyposażenia potrzebnego dla uczących się dzieci.

Wnioski można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną – za pośrednictwem aplikacji mobilnej mZUS, Platformy Usług Elektronicznych (PUE ZUS), portalu Emp@tia lub przez bankowość elektroniczną. Jeśli wcześniej rodzic wnioskował o świadczenie za pośrednictwem aplikacji lub PUE ZUS i zostało ono przyznane, może na podstawie poprzedniego wniosku utworzyć nowy. Do kreatora pobiorą się wszystkie dane. Jeśli coś się zmieniło, można je poprawić.

Każda osoba, która złoży wniosek o świadczenie z programu Dobry Start — również przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia, znajdzie wszystkie informacje na temat tego wniosku i jego obsługi na portalu PUE ZUS. Można tam sprawdzić status obsługi wniosku, jak również szczegółowe informacje o świadczeniu. Na portalu PUE ZUS znajdzie się także cała korespondencja z Zakładu w sprawie wniosku o świadczenie, taka jak wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu świadczenia, bądź decyzja odmawiająca przyznania – wyjaśnia rzeczniczka.

W województwie podlaskim tylko w pierwszym tygodniu rodzice złożyli 22,4 tys. wniosków.

W ubiegłym roku szkolnym z „Dobrego startu” skorzystało ok. 4,7 mln dzieci w całym kraju, a w województwie podlaskim 130 tys. Łączna kwota wsparcia w ubiegłym roku wyniosła 1,4 mld zł, zaś w naszym regionie ponad 39 mln zł.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top