Rozliczenia, rekordy i milionerzy, czyli podsumowanie kampanii PIT za 2023 r. w woj. podlaskim

Rozliczenia, rekordy i milionerzy, czyli podsumowanie kampanii PIT za 2023 r. w woj. podlaskim

Podlaska Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała kampanię rozliczeń PIT za 2023 rok

Po raz kolejny odnotowaliśmy wzrost liczby podatników korzystających z elektronicznej formy rozliczeń podatkowych. Za 2023 rok do urzędów skarbowych woj. podlaskiego wpłynęło 638 tys. zeznań PIT, z czego 93 proc. stanowiły deklaracje przesłane elektronicznie – poinformował Radosław Hancewicz z IAS w Białymstoku.

Większość podatników rozliczyła się przez usługę Twój e-PIT, która w tym roku wspierała podatników po raz szósty i która zdobywa popularność dzięki wygodzie jaką daje rozliczającym się i łatwości obsługi.

Efekty tegorocznych rozliczeń PIT – rekordowe nadpłaty i dopłaty

W tym roku w województwie podlaskim urzędy skarbowe zwróciły na konta podatników łącznie prawie 651 mln zł z tytułu nadpłaconego podatku. Z kolei kwota, jaką podatnicy musieli dopłacić fiskusowi to 292 mln zł, przy czym 73,7 proc. podatników otrzymało zwroty podatku, a 11,7 proc. musiało go dopłacić. Z kolei 14,6 proc. zeznań to tzw. „zerówki”, czyli zeznania z których nie wynikała ani dopłata, ani zwrot.

Rekordowa kwota jaką urząd skarbowy zwrócił podatnikowi to prawie 1,5 mln zł (Urząd Skarbowy w Siemiatyczach). Z kolei rekordowa dopłata jaką podatnik musiał przelać na konto urzędu to 2,3 mln zł (Urząd Skarbowy w Suwałkach).

Miliony na Podlasiu! Dochody, jakie wykazali mieszkańcy regionu za 2023 r.

Rozliczając się za 2023 r. podatnicy w województwie podlaskim zapłacili 3,215 mld zł podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

W pierwszym przedziale podatkowym znalazło się aż 97 proc. podatników, a pozostałe 3 proc. trafiło do drugiego przedziału. Dochody przekraczające milion złotych za 2023 rok wykazało 1060 osób. Najwięcej „milionerów” rozliczyło się w II US w Białymstoku (339 osób), I US w Białymstoku (187 osób) i US w Suwałkach (107 osób).

Z tegorocznego podsumowania podlaskiej KAS wynika, że największy dochód w wysokości ponad 46 mln zł osiągnął przedsiębiorca rozliczający się w Urzędzie Skarbowym w Augustowie. Z kolei wśród deklaracji PIT-37, najczęściej składanych przez osoby na umowach o pracę, rekordową kwotę dochodu 4,6 mln zł wykazał w swoim zeznaniu jeden z podatników z Bielska Podlaskiego. Natomiast najwyższy dochód z obrotu papierami wartościowym, jaki wykazali podatnicy w PIT-38 to ponad 52 mln zł.

Ulgi podatkowe i darowizny – korzyści podatkowe i wsparcie dla potrzebujących

Podobnie jak w poprzednich latach najpopularniejszą była ulga na dzieci. W tym roku liczba dzieci, na które odliczono ulgę wyniosła 200 098 i było to aż o 4,5 tys. dzieci więcej niż przed rokiem.

Oprócz ulgi prorodzinnej, podlascy podatnicy najczęściej korzystali z ulgi rehabilitacyjnej, ulgi na internet czy z ulgi termomodernizacyjnej. Warto również wspomnieć, iż w 2023 r. w porównaniu do 2022 r. rekordowo wzrosło zainteresowanie nowo wprowadzonymi ulgami: ulgą dla rodziców 4 plus (wzrost o 76 proc.), ulgą na powrót (wzrost o 82 proc.) czy ulgą dla pracujących emerytów (wzrost o 80 proc.).

Z zerowego PIT-u, czyli zwolnienia z opodatkowania wynagrodzeń skorzystało w tym roku 46 061 młodych podatników, którzy nie ukończyli 26 roku życia i osiągnęli przychody z pracy (czyli ze stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy, stosunku służbowego lub stosunku pracy nakładczej) oraz z umów zleceń. Łączna kwota przychodu „młodych” podatników objęta w 2023 roku tym zwolnieniem to prawie 1,434 mld zł. Oznacza to, że od takiej kwoty osoby objęte zwolnieniem „Bez PIT dla młodych” nie zapłaciły podatku PIT.

Inwestycje i straty na giełdzie

W 2023 roku 8 499 mieszkańców województwa podlaskiego inwestowało na Giełdzie Papierów Wartościowych i w zeznaniach PIT-38 wykazało dochody lub straty ze sprzedaży papierów wartościowych (w 2022 roku było takich podatników 8 451).

Przy jednoczesnym wzroście liczby podatników zarabiających na giełdzie – w tym roku było ich 5 056 (rok wcześniej – 3 456), łączny wykazany przez nich dochód był również wyższy niż w ubiegłym roku i wyniósł aż 308 mln zł (rok wcześniej było to 132 mln zł). Mniej jest też osób, które straciły na swoich giełdowych inwestycjach. W 2023 r. na swoich transakcjach „na minusie” było 3 826 podatników, podczas gdy rok wcześniej stratę z giełdy wykazało 4 238 osób.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top