Ruszyła XV jubileuszowa edycja nagrody IPN „Świadek Historii”

Ruszyła XV jubileuszowa edycja nagrody IPN „Świadek Historii”

Osoby, inicjatywy i organizacje, które w północno-wschodniej Polsce działają na rzecz upamiętniania i popularyzacji najnowszej historii Polski honoruje specjalna nagroda IPN „Świadek Historii”

Zgłoszenia do tegorocznej 15. edycji można przesyłać do 30 czerwca – podaje białostocki oddział IPN.

Nagroda Honorowa IPN „Świadek Historii” została zainicjowana w oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku w 2009 roku; przyznawana jest także w innych regionach.

Obecnie białostocki oddział i delegatura IPN w Olsztynie (woj. warmińsko-mazurskie) rozpoczęły nabór do XV jubileuszowej edycji nagrody.

„Nagroda przyznawana jest osobom fizycznym, instytucjom i stowarzyszeniom działającym na terenie województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu historii narodu polskiego oraz współpracę z Instytutem Pamięci Narodowej, m.in. wspieranie pionu edukacyjnego w realizacji ustawowej działalności” – informuje na swojej stronie IPN.

„Świadek Historii” przyznawany jest instytucjom, organizacjom i osobom; może być przyznany także pośmiertnie. Jak podaje IPN, we wniosku oprócz podstawowych danych o kandydacie, powinien się znaleźć opis jego zasług i osiągnięć oraz kopie dokumentów, które poświadczają te zasługi i osiągnięcia.

Oddział IPN w Białymstoku na zgłoszenia czeka do 30 czerwca.

Nagrody przyznawane są przez kapitułę. Jej przewodniczącym jest prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Wśród dotychczasowych laureatów są m.in. historycy, sybiracy, duchowni, inicjatorzy upamiętnienia lokalnych dziejów, organizacje i szkoły. Łącznie przyznano ok. 90 nagród „Świadek Historii”.(PAP)

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top