Samorząd województwa podlaskiego przeznaczył 5,4 mln zł na renowację zabytków

Samorząd województwa podlaskiego przeznaczył 5,4 mln zł na renowację zabytków

Dotacje na kwotę 5,4 mln zł przekazał w środę samorząd województwa podlaskiego, na renowację podlaskich zabytków

Pieniądze otrzymały m.in. parafie katolickie i prawosławne. Środki będą przeznaczone m.in. na renowację dachów, fundamentów, stolarki okiennej, ołtarzy i dzwonnic.

Samorząd podczas ostatniej sesji sejmiku województwa uchwalił listę beneficjantów. Przedstawiciele zarządu Województwa Podlaskiego przekazali im w środę czeki podczas uroczystego spotkania w budynku Opery i Filharmonii podlaskiej w Białymstoku.

Dotacje otrzymało 71 właścicieli zabytkowych budynków. Wśród nich są świątynie katolickie, prawosławne, staroobrzędowców, ale także osoby prywatne. Dotacje wyniosły od kilku do 100 tys. zł.

Samorząd poinformował, że dotację zostaną wykorzystane m.in. na renowację dachów, fundamentów, stolarki okiennej, ołtarzy czy dzwonnic tych obiektów.

Proboszcz Parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Gródku ks. Mikołaj Ostapczuk otrzymał 100 tys. zł na remont miejscowej świątyni. Proboszcz poinformował, że parafia zaczyna remont dzwonnicy i górnej części świątyni. Dodał, że parafia samodzielnie nie miałaby możliwości sfinansowania tych inwestycji.

Z kolei, w kościele zabytkowym w Wigrach będzie remontowany ołtarz boczny, a Gmina Staroobrzędowa w Suwałkach przeznaczy 100 tys. na remont podłogi i ściany działowej w sali modlitewnej.(PAP)

 

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top